مقالات دندانپزشکی

کامپوزیت ونیر

dental composite

در این مقاله قصد داریم در رابطه با کامپوزیت ونیرو عوارض، طول عمر، مزایا و معایب و طول درمان آن صحبت کنیم:

روش های زیادی برای اصلاح لبخند و طرح لبخند وجود دارد یکی از این روش ها کامپوزیت ونیر است که جلوه دندانها را زیبا تر میکند .

کامپوزیت ونیر چیست ؟

برای دندانهایی که بین آن ها فاصله وجود دارد و یا عقب جلو هستند گزینه مناسبی است .

البته در درجه اول ارتودنسی درمان اصلی است ولی بعلت اینکه ارتو دنسی درمان بیشتری به انجام میرسد طول درمان آن بسیاری از بیماران این طرح درمان را انتخاب  نمی کنند و یکی دیگر از دلایل این است که ارتودنسی فقط ترکیب دندانها، عقب جلو بودن دندان ها را اصلاح می‌کند ولی در رنگ آن تغییر ایجاد نمی شود.

مقایسه قیمت لمینت و کامپوزیت

از نظر هزینه کامپوزیت هزینه‌های کمتری نسبت به لمینت دارد. کامپوزیتهای سرامیکی یا همان لمینت باید در لابراتور درست شود به طوری که ابتدا در مطب قالبگیری انجام می‌شود و سپس در لابراتور ساخته می شود.

.

مزایای آن

یکی از مزیت ها و خوبی های کامپوزیت ونیر بحث هزینه ای آن می باشد

این روش درمان دندان ها یکی از شیرین طرح درمان دندان هایی است که در کلینیک ها انجام میشود و نسبت به بقیه طرح درمان ها سفیدی و رنگ بیشتری روشن تر و سفیدتری به بقیه دارد .

کامپوزیت ونیر می تواند نقص های زیبایی را بپوشاند و برای رفع مشکلات شدید آری باید درمان ها تخصصی تری و دقیق تری انجام گیرد .

عیب کامپوزیت ونیر :

خاصیت رنگ پذیری از عیب های آن می باشد و به مرور زمان رنگ مواد غذایی؛چای و قهوه را به خود می گیرد و سالیانه می توان با پالیش و اکسید آن را بر طرف کرد. و راه بر طرف کردن آن آسانتر از کامپوزیت سرامیکی لمینت است.

فرایند این روش چقدر طول میکشد؟

در یک جلسه چند ساعته انجام میگیرد و درمان و تغییر قابل رویت است.

کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟

پاسخ در مورد این سوال کمی دشوار است زیرا بستگی به خود فرد دارد.

در برخی موارد کامپوزیت درمان بهتری می باشد از نظر اینکه دراین روش سطح دندان تراش نمی‌خورد و فقط لایه مواد روی دندان قرار میگیرد. ولی برای بیمارانی که عصبی هستند یا ورزشکار که فشار زیادی را وارد میکنند مناسب نیست.

این مدل درمان رنگ پذیر است و نسبت به لمینت در برخی بیماران طرح درمان لمینت گزینه بهتری است.

طول عمر کامپوزیتها چقدر است ؟

طول هر درمانی در دندانپزشکی بین ۵ الی ۸ سال می باشد.

توصیه تجربی دندانپزشکی

درمان کامپوزیت بهتر از درمان لمینت است. اگر کامپوزیت انجام شود بعد از ۵ الی ۸ سال می‌تواند با زمینه انجام شود . ولی اگر لمینت انجام شود فقط بعدش می توان لمینت کرد مجدد

2 دیدگاه در “کامپوزیت ونیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *