مقالات دندانپزشکی

ساکشن در دندانپزشکی

suction-in-dentistry

در این مقاله قصد داریم به طور مختصر در رابطه با انواع ساکشن در دندانپزشکی و کاربردهای آن ها و همچنین در رابطه با جدید ترین مدل ساکشنها که به دلیل شیوع کرونا طراحی گردیده است صحبت کنیم:

انواع ساکشن:

  1. هوایی
  2.  آبی
  3.  برقی
  4.  جراحی
  5.  مرکزی
  6.  خارج دهانی

ساکشن هوایی( Air suction ):

این مدل در یونیت های دندانپزشکی مرسوم بوده و هست. اما جدیدا بنا به دستور وزارت بهداشت این ساکشن ها از یونیت دندانپزشکی حذف گردیده است.

ساکشن هوایی از نظر وزارت بهداشت به دلیل حضور عنصر جیوه و سمی شدن آن و همچنین غیربهداشتی بودن و از نظر فنی مهندسی به دلیل آسیب رساندن به کمپرسور بهتر است که استفاده نشود.

 ساکشن  آبی:

ساکشنهای آبی همانند مدل هوایی نیز در یونیت های دندانپزشکی استفاده می شود. و تا همین امروز در دستگاه ها موجود بوده و پزشک این عمل را در یونیت توسط ساکشنهای آبی انجام می دهد .

اما وزارت بهداشت ایران این ساکشنها را تأیید نمیکند .که دال بر مصرف آب زیاد و عدم رعایت بهداشت می باشد بنابراین توصیه میشود از این مدل در یونیت دندان پزشکی استفاده نشود .

ساکشن در دندانپزشکی

ساکشن در دندانپزشکی

 ساکشن برقی :

منسوخ شدن ساکشنهای آبی و هوایی توسط وزارت بهداشت و غیر فنی بودن و مصرف آب زیاد نوع آبی تولید کنندگان را به فکر ساخت مدل برقی انداخت .

شرکت های زیادی در این عرصه وارد شدند و دستگاه های زیادی با موتور های خشک را تولید نمودند که از بارز ترین این  دستگاه ها میتوان به sts اشاره نمود .

شرکت جم دنتال  جدیدا ساکشنی را تولید نموده که موتور آن بوسیله آب راه اندازی می شود .

نکته حائز اهمیت این ساکشنها عدم مصرف آب می باشد .اما از دید وزارت بهداشت این دستگاه ها باید میزان مکش بالغ بر ۲۰لیتر هوا در دقیقه و فشار منفی بین ۱۴۰ تا ۱۸۰ میلی بار ایجاد نمایند .

همچنین این دستگاه ها باید دارای سیستم عدم برگشت بزاق وفیلتر آمالگام باشند .

گاهی اوقات پزشکان ساکشنهای جراحی و برقی را با هم یک مدل تلقی می کنند. اما واقعیت این است که همه ی ساکشنهای برقی قدرت مکش مدل جراحی و مرکزی را ندارد .

ممکن است مدل برقی از دید یک پزشک مکش مدل جراحی را داشته باشد و پزشکی دیگر از مکش ساکشنهای برقی راضی نباشد. لذا خواهشمند است قبل از خرید با اطلاعات کامل انتخاب نمایید.

ساکشن جراحی:

ساکشنهای جراحی برای پزشکان هنگام جراحی لثه و جراحی ایمپلنت کاربرد دارد. همانطور که گفته شد ساکشنهای برقی ممکن است هنگام جراحی ایمپلنت جوابگوی مکش نباشد.

در این صورت به پزشکان توصیه می شود از ساکشنهای شیشه ای yoyo استفاده کنند، چون که موتور این ساکشنها مکش بالایی دارد و پزشک به راحتی کار خود را انجام می دهد .

ساکشن مرکزی:

ساکشن مرکزی نسل جدیدی در دندان پزشکی می باشد، که موتور مکنده قوی دارد . این مدل مورد تایید وزارت بهداشت می باشد.

این ساکشنها میتوانند چند کاربرد داشته باشند و چند یونیت همزمان از این دستگاه استفاده کنند. این ساکشنها باید تخلیه مستقیم مخزن نداشته باشد  و همچنین دارای فیلتر آنتی باکتریال هوای خروجی باشند. تقریباً می‌توان گفت تمام مشکلاتی که برای ساکشن های آبی و برقی و جراحی مطرح گردید در این ساکشن دیده نمی شود.

ساکشن خارج دهانی:

با توجه به شیوع کرونا و خطر ابتلای پزشکان به کرونا ساکشنی طراحی گردید .که هوای اطراف دهان بسیار را مکیده و توسط فیلتر های موجود در ساکشنها جذب می گردد. و با یونیزه کردن و تابش اشعهuv این ویروس روی فیلتر از بین می رود .

1 دیدگاه در “ساکشن در دندانپزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *