کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

در دندانپزشکی روش های مختلفی برای زیبا سازی و ترمیم دندان استفاده می شود که یکی از آن ها کامپوزیت دندان است. زیبایی و سلامت دندان ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. داشتن دندان های سالم  و زیبا، هر چهره ای را متفاوت می سازد. مواد کامپوزیت همان موادی است که برای پر کردن دندان استفاده می شود. مواد کامپوزیتی به صورت به صورت خمیری بوده و همرنگ دندان است یونیت دندانپزشکی.

این مواد به صورت یک لایه نازک روی سطح دندان قرار می گیرد و فرم داده می شود. برای تثبیت این مواد بر روی دندان، آن را به کمک نور آبی سخت می کنند. تطابق رنگ، خطوط و ضخامت این کامپوزیت از مهم ترین چالش ها این روکش دندان می باشد که دندان پزشکان با آن سر و کار دارند. کامپوزیت یکی از روش های  لمینت می باشد.

کامپوزیت ونییر درمانی محافظه کارانه به منظور اصلاح ظاهر دندان ها بدون تراش یا حداقل تراش ممکن است. برای زیبایی دندان در سنین پایین، روش کامپوزیت ونییر بهتر از لمینت می باشد.

 انواع کامپوزیت دندان

این کامپوزیت، موادی به نام زرین کامپوزیت هستند که با توجه به اندازه ذرات و تعدادشان در دسته های مختلفی قرار می گیرند. و هر دسته کاربرد مخصوص خودشان را دارند زیرا در دندان های جلو زیبایی و درخشندگی مهم است و در دندان های عقب استحکام برای نیروی جویدن مهم است. به طور کلی می توان مواد کامپوزیتی را به 4 دسته مختلف دسته بندی کرد.

  •  میکروفیلد
  •  نانو فیلد
  • کامپوزیت نوع هیبرید
  • IPSونیر ها

کاربرد انواع کامپوزیت

کاربرد انواع کامپوزیت

کاربرد انواع کامپوزیت

این کامپوزیت در 4 گروه تقسیم بندی می شد که هر کدام کاربرد مشخصی دارند. کامپوزیت نوع هیبرید برای دندان های خلفی که ذرات بزرگ تر و استحکام بیشتری دارند بکار می رود. سرامیک دندان میکروفیلد برای ترمیم دندان های جلویی که ذرات ریز تر و استحکام کمتری دارند اما در عوض سطح صاف تر و براق تر و درخشان بعد از پالیش خود را  به جای می گذارند.

کامپوزیت نانو فیلد همزمان استحکام و زیبایی را برای شما به ارمغان می آورد. کامپوزیت ای پی اس یکی دیگر از انواع کامپوزیت می باشد که جدیدا مورد استفاده قرار می گیرد و این نوع کامپوزیت، کامپوزیت های سرامیکی هستند. این نوع کامپوزیت ها به دلیل داشتن ذرات سرامیکی نسبت به  نسل های قبل دارای ثبات رنگ و استحکام بسیار بالایی هستند. این نوع کامپوزیت ها شباهت های زیادی به لمینت های سرامیکی دارد کابینت دندانپزشکی.

موارد استفاده از کامپوزیت دندان

تمامی انواع این کامپوزیت، در رنگ های مختلفی ارائه می شوند. این رنگ ها  از رنج های نرمال تا رنگ های سفید یخچالی در دسترس هستند. درمان این برای مشکلات دندانی زیادی مورد استفاده  قرار می گیرد. درمان مشکلات زیر نیازمند به این کامپوزیت می باشد.

  • اصلاح شکل و فرم و رنگ دندان ها
  • ترمیم فاصله میان دندان ها
  • اصلاح ظاهر دندان هایی با فرم طبیعی همچون دندان های ریز و میخی شکل
  • افرادی که با نامنظمی خفیف در دندان ها، می توانند از درمان کامپوزیت به جای ارتودنسی استفاده کنند.
  • افرادی که تمایل به دندان های هالیوودی و خیلی سفید دارند.

مزایای کامپوزیت دندان

"مزایای

این کامپوزیت و هر روش درمانی دیگر، یک سری معایب و مزایای خود را دارد. مزایا و معایب این روش درمانی به شما کمک می کند تا  با آگاهی کامل این روش درمانی را انتخاب کنید. یکی از مزایای این کامپوزیت  این است که هزینه کمتری نسب به لمینت سرامیکی دارد. در روش درمانی کامپوزیت وقتی که دندان دچار پریدگی یا شکستگی شوند، به راحتی  قابل ترمیم هستند.

لمینت کامپوزیتی در کمترین زمان، یک جلسه انجام می شود. این روش نیازی به  تزریق داروی بی حسی ندارد، مگر اینکه دندان های شما پوسیده باشد کامپوزیت ونیر.

معایب کامپوزیت دندان

این روش درمانی علاوه بر اینکه مزایای فروانی دارد، معایبی را نیز دارا می باشد. کامپوزیت ها بر اساس نوشیدن مایعاتی همچون چای، قهوه، نوشابه و… و غذا های رنگی و رب دار، در دوره های زمانی متفاوت نیازمند به پالیش هستند. میزان زرد شدن کامپوزیت بیشتر از انواع لمینت سرامیکی است. برای درمان یک یا چند دندان، روش  درمانی رامیک بسیار موثر است اما در صورتی که تعداد بیشتری از دندان ها نیاز به اصلاح لبخند داشته باشند.

استفاده از روش درمانی  لمینت سرامیکی موثر تر و کاربردی تر است. در درمان های  نادرست ممکن است مشکلاتی مانند التهاب لثه رخ دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *