مقالات دندانپزشکی

چگونه از دندان خود مراقبت کنیم

چگونه از دندان خود مراقبت کنیم

چگونه از دندان خود مراقبت کنیم

برای داشتن عمر مفید درد دندان های ما باید بدانیم که چگونه از دندان خود مراقبت کنیم. هر چقدر که بر سن شما افزوده می‌شود، میزان ساییدگی و در درگیری روزمره با دندان ها بیشتر می‌شود جرم گیری دندان.

اگر بهداشت دهان و دندان را رعایت نکنیم و به توصیه دندانپزشکان عمل نکنیم، ممکن است که دندان‌های خود را از دست بدهیم. به همین دلیل در این مقاله یاد می گیریم که چگونه از دندان خود مراقبت کنیم.

ساختار دندان ها

بطور کلی ساختمان دندان از قسمت های زیر تشکیل شده است

عاج دندان، مغز دندان، مینای دندان، لیگامن دور دندان و پالپ دندان می باشد. اولین لایه دندان که برای ما نیز قابل مشاهده می باشد مینای دندان می باشد.

این قسمت از محکم ترین مواد موجود در بدن انسان ساخته شده است. وظیفه حفاظت از دندان را برعهده دارد. اگر مینای دندان در اثر سایش و فرسودگی از بین برود، آسیب در دندان شروع می‌شود.

حفاظت از مینای دندان

حفاظت از مینای دندان

حفاظت از مینای دندان

برای حفاظت از این لایه می توانید در صورت مسواک زدن و ایجاد جرم مزاحم آن را از بین ببرید. دومین لایه عاج دندان می باشد که قسمت زرد رنگی است که وظیفه حفاظت از مغز دندان را برعهده دارد.

این قسمت به اندازه مینای دندان محکم و مستحکم نیست و در لایه سوم پالپ و مغز دندان وجود دارد که وظیفه تغذیه و خونرسانی مغزی بر عهده این قسمت می باشد. اگر یاد بگیریم که چگونه از دندان خود مراقبت کنیم، این قسمت از دندان آسیب نخواهد دید عمر مفید دندان.

در صورت پوسیدگی و عفونت مغز دندان، دندانپزشکان این قسمت را به سرعت خالی می‌کنند تا عفونت از طریق جریان خون، به قسمت های دیگر بدن نرود. در این شرایط از بدن محافظت می کند.

 دندان و سایش و فرسودگی

دندان ها به شکل باورنکردنی و عجیبی مقاوم و مستحکم هستند. حتی سنگ هم در گذر زمان نیز دچار فرسودگی می شود. چه برسد به دندان های زیبا و مرواریدی ما. بهتر است که یاد بگیریم چگونه از دندان های خود مراقبت کنیم.

فعالیت های روزانه و پر تکراری مثل جویدن و آسیاب کردن و گاز گرفتن مواد غذایی باعث می‌شود که مینای دندان فرسوده بشود. سپس سطوح و لبه های دندان از حالت تیزی خارج می شود.

یخ و سایر مواد غذایی بسیار سفت که باعث خراشیده شدن مینای دندان و حتی شکسته شدن دندان می‌شوند. این موارد بسیار برای مینای دندان مضر هستند.

دندان قروچه یکی از مشکلات وحشتناک فرسایش مینای دندان است که باید برای درمان این مشکل حتما به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک آموزش می دهد که چگونه از دندان های خود مراقبت کنیم.

سلامت لثه در گرو سلامت دندان

سلامت لثه در گرو سلامت دندان

سلامت لثه در گرو سلامت دندان

صحبت از سلامت دهان که می شود، همه فکر ما طرف صاف کردن دندان ها یا درخشیدن دندان ها نباید می رود.

در واقع این وسط نباید لثه ها را فراموش کنیم. حتی اگر بدون پوسیدگی هستند و مثل مروارید می درخشند، به این معنا نیست که در برابر بیماری های لثه ایمن می باشند.

به خاطر اینکه معمولا بیماری های لثه بدوم درد هستند، اکثر آن هایی که به این بیماری مبتلا می شوند، متوجه بیماری لثه شان نمی شوند.

برای اینکه بدانیم چگونه از دندان خود مراقبت کنیم باید بدانیم که در ابتدا چگونه از لحظه های خود نیز مراقبت کرده و از بافتی که دندان‌ها را در جای خود نگه می دارند، نیز حفاظت به عمل بیاوریم.

عصب کشی و پرکردن دندان

در زمانی که مغز دندان به حد آسیب دیده که غیر قابل برگشت است، چاره ای نداریم که آن را تخلیه کرده و تمیز کنیم. باید آن ها را با مواد پر کردنی مخصوص پر کرد.

اگر ارتباط کانال خونی با دندان قطع شود، در این شرایط برای جلوگیری از عفونت باید عصب کشی انجام شود. در شرایطی که پوسیدگی دندان به حدی باشد که به مغز استخوان رسیده، نیاز به تخلیه مغز استخوان و عصب کشی می باشد.

اگر پرکردگی سطحی به صورت نامناسب انجام شود، پاکسازی قسمت های پوسیده به درستی انجام نخواهد شد. این پرکردگی ها به مغز استخوان نفوذ پیدا خواهد کرد. این کار باعث ایجاد عفونت می‌شود. در این شرایط نیز باید عصب کشی دندان را انجام داد.

شروع مراقبت از دندان ها با دقت و توجه بیشتر

شروع مراقبت از دندان ها با دقت و توجه بیشتر

شروع مراقبت از دندان ها با دقت و توجه بیشتر

دوران نوجوانی تقریباً تمام دندان‌های شیری ریخته و اکنون بیشتر دهان را دندان های اصلی گرفته است.

این دندان ها دندان‌هایی می باشد که قرار است تا آخر عمر اگر به سلامت آنها توجه شود همراه نوجوان باشد.

مواردی در این سن عمر مفید دندان را تعیین می کند. اکنون نگهداری حفاظت و سلامت بهداشت و دهان و دندان باید با حساسیت بیشتری دنبال شود. همه ما باید یاد بگیریم که چگونه از دندان های خود مراقبت کنیم.

در این سن افراد می‌توانند خودشان مسواک بزنند و از نخ دندان استفاده کنند. استفاده از دهانشویه های مناسب برای ایجاد یک لایه حفاظتی بر روی دندان توصیه می شود آیا کامپوزیت به دندان آسیب می زند.

مدت چکاب دندان

چکاب دندان ها هر ۶ ماه الزامی بوده و اگر پوسیدگی‌های جزئی وجود دارد، باید برطرف شود تا به ریشه دندان ها آسیب وارد نکند. در این شرایط اگر فرد نوجوان نیاز به ارتودنسی دارد بهترین زمان برای اصلاح چینش دندان ها است.

سعی کنید در این سن عادت نکنید که از دندان ها به عنوان شکستن مواد سفت یا کاربردهای دیگر استفاده کنید تا دچار شکستگی دندان نشوید.

گرچه از سنین کودکی وقتی که تازه ترین دندان ها نیش می زنند نیز باید به کودکان آموزش دهیم که چگونه از دندان خود مراقبت کنیم.

How to take care of your teeth

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *