مقالات دندانپزشکی

چرا باید دندان را عصب کشی کنیم

چرا باید دندان را عصب کشی کنیم

چرا باید دندان را عصب کشی کنیم

چرا باید دندان را عصب کشی کنیم دندان از دو بخش تاج و ریشه تشکیل شده است. تاج همان کلاهک سفیدی است که همه ما در دندان هایمان می بینیم و به عنوان دندان می شناسیم. تاج ریشه بخشی از دندان است که در زیر تاج، دندان قرار گرفته است مراقبت های لازم پس از عصب کشی دندان.

توجه داشته باشید که در آن استخوان و فک فرو رفته و دندان را در جایگاه خود ثابت نگه می دارد. ما معمولاً قسمت ریشه دندان را هیچ وقت نمی بینیم ولی عملکرد ما با دندان هایمان می تواند به ریشه دندان ها نیز آسیب وارد کند.

ساختار دندان

همان طور که گفتیم دندان به طور کلی دارای دو ساختار تاج و ریشه است. به این صورت  همه دندان ها سه لایه اصلی دارند. لایه اولی یک ماده بسیار محکم از کلسیم فراوان به نام مینای دندان است‌.

این لایه محکم تمام دندان را احاطه کرده و از دندان در برابر آسیب ها مقاومت و محافظت می کند. مینا سخت ترین ماده موجود در بدن انسان است. در لایه دوم که زیر لایه مینا قرار دارد، عاج دندان نام دارد.

بیشتر بخوانید: چگونه از دندان خود مراقبت کنیم تا دچار پوسیدگی نشود.

عاج دندان

عاج دندان

عاج دندان

این لایه سفید مایل به زرد است. در قسمت هایی که مینای دندان از بین رفته باشد، آجر دندان نمایان می شود. آجر دندان آسیب ناپذیر بوده و ساختاری نرم تر دارد. در افرادی که دندان قروچه دارند و دندان های خود را به هم می سایند، معمولاً این اتفاق می‌افتد.

قسمت درونی دندان، مغز یا همان پالپ هسته دندان است. در این قسمت عصب های دندان و رگ های خونی که برای تغذیه دندان ها هستند وجود دارد. تمام قسمت های دندان به جز مغز آن از مواد معدنی مرده ساخته شده اند به جز پالپ دندان.

قسمت زنده دندان است. زمانی که عفونت به مغز استخوان برسد، این قسمت باید تخلیه و پاکسازی شود. در این شرایط عصب دندان را قطع می کند و این عمل، عصب کشی نام دارد.

چه زمان دندان را باید عصب کشی کرد؟

زمانی که مغز دندان آسیب دیده، چاره ای نداریم که آن را تخلیه کرده و تمیز کنیم. با مواد پر کردنی مخصوص می توان آسیب پالپ دندان را از بین برد.

زمانی که دندان در یک حادثه مانند زمین خوردن یا برخورد با چیزی شکسته باشد، ارتباط کانال خونی با دندان قطع می شود.

در این شرایط برای جلوگیری از عفونت باید عصب کشی انجام شود. در شرایطی که پوسیدگی دندان به حدی باشد که به مغز استخوان رسیده باشد، نیاز به تخلیه مغز استخوان و عصب کشی می باشد.

اگر پرکردگی سطحی به صورت نامناسب انجام شود، پاکسازی قسمت های پوسیده به درستی انجام نخواهد شد. این آسیب به مغز استخوان نفوذ می‌کند و باعث ایجاد عفونت می‌شود. در این شرایط نیاز به عصب کشی احساس می شود.

علائمی که نشان می دهد مغز استخوان عفونت کرده است

علائمی که نشان می دهد مغز استخوان عفونت کرده است

علائمی که نشان می دهد مغز استخوان عفونت کرده است

زمان خوردن نوشیدنی یا غذا که دمای آن با دمای داخلی دهان متفاوت است، درد زیادی احساس می شود. این امکان وجود دارد که مغز استخوان آسیب دیده و عصب دندان تحریک شود.

هنگامی که به جویدن غذا می‌پردازید نیز احساس درد می کنید. فشار وارد بر دندان که باعث تحریک عصب دندان می شود، نشانه وجود مشکل در مغز استخوان می باشد. اگر دندان شما لق شده باشد، یعنی قسمت ریشه دندان آسیب دیده است.

در این صورت نمی تواند دندان را در جایگاه خود نگه دارد. این یکی از  نشانه های آسیب دیدن مغز استخوان است که تمام ریشه دندان را فرا گرفته و در این شرایط نیز باید به عصب کشی و ترمیم دندان لق شده پرداخت جرم گیری دندان.

اگر درد دندان نداشته باشیم، یعنی نیاز به عصب کشی نداریم؟

در شرایطی که عفونت به حدی گسترش پیدا کند، شما درد دندان خود را استفاده از مسکن ها می توانید کنترل کنید. بعد از مدتی این عفونت به هسته دندان جلو می‌رود که باعث نابودی کامل عصب ها می‌شود.

دیگر در این شرایط پیام دردی از عصب ها ارسال نمی شود. باید بدانید که دندانتان خوب نشده و عفونت به حد وحشتناکی گسترش پیدا کرده است. اگر باز هم به ترمیم دندان بپردازید، می توانید درد را در هنگام جویدن احساس کنید.

همچنین باعث ایجاد عفونت و ورم لثه در اطراف دندان پوسیده شده می شود. اگر این روند ادامه یابد، دندان شروع به ترشحات چرکی کرده و دندان های دیگر را درگیر می کند. همچنین باعث تغییر رنگ دندان خواهد شد. گاهی این عفونت ها به استخوان فک نیز گسترش یافته و باعث شرایط وخیمی می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *