مقالات دندانپزشکی

پوسیدگی دندان از کجا شروع می شود

پوسیدگی دندان از کجا شروع می شود

پوسیدگی دندان از کجا شروع می شود

پوسیدگی دندان از کجا شروع می شود؟ این موارد یکی از مشکلات شایع در جامعه ما می باشد. برای بعضی از افراد سوال ایجاد می‌شود که با وجود رعایت های زیاد چرا دچار پوسیدگی دندان می‌شوند برای داشتن دندان سالم چه کنیم.

به علت تداخل مواد غذایی و مشکلات دیگری که باید حتماً به دندانپزشک مراجعه کنید، این مشکل پیش می آید. با جم دنتال همراه باشید تا شما را با اینکه پوسیدگی دندان از کجا شروع می شود آشنا کند.

ساختار دندان چگونه است؟

ساختار دندان چگونه است؟

ساختار دندان چگونه است؟

عاج دندان، مغز دندان، مینای دندان، لیگامن دور دندان و پالپ دندان و …. . اولین لایه دندان که برای ما نیز قابل مشاهده می باشد، مینای دندان است. این قسمت از محکم ترین مواد موجود در بدن انسان است.

این قسمت وظیفه حفاظت از دندان را برعهده دارد. اگر مینای دندان در اثر سایش و فرسودگی از بین برود، آسیب در دندان شروع می‌شود.

دومین لایه، عاج دندان می باشد که قسمت زرد رنگی است که وظیفه حفاظت از مغز دندان را برعهده دارد. به اندازه مینای دندان محکم و مستحکم نیست و در لایه سوم پالپ و مغز دندان وجود دارد چگونه همیشه دهانی خوش بو داشته باشیم.

این قسمت وظیفه تغذیه و خونرسانی مغزی را بر عهده دارد. در صورت پوسیدگی و عفونت مغز دندان، دندانپزشکان این قسمت را به سرعت خالی می‌کنند تا عفونت از طریق جریان خون به قسمت های دیگر بدن نرود و از بدن محافظت کند.

 دندان و سایش و فرسودگی

دندان ها به شکل باورنکردنی و عجیبی مقاوم و مستحکم هستند، توجه کنید که حتی سنگ هم در گذر زمان نیز دچار فرسودگی می شود.

فعالیت های روزانه و پر تکراری مثل جویدن و آسیاب کردن و گاز گرفتن مواد غذایی باعث می‌شود که مینای دندان فرسوده شود.

در نهایت سطوح و لبه های دندان از حالت تیزی خارج می شوند. یخ و سایر مواد غذایی بسیار سفت هستند که باعث خراشیده شدن مینای دندان و حتی شکسته شدن دندان می‌شوند.

این موارد بسیار برای مینای دندان مضر هستند. دندان قروچه های شبانه یکی از مشکلات وحشتناک فرسایش مینای دندان است که باید برای درمان این مشکل حتما به دندانپزشک مراجعه کنید.

سلامت لثه سلامت دندان را به دنبال دارد

سلامت لثه سلامت دندان را به دنبال دارد

سلامت لثه سلامت دندان را به دنبال دارد

این که پوسیدگی دندان از کجا شروع می شود، تا حدود زیادی به سلامت لثه مرتبط است. گاهی توجه نکرده ایم که سلامت لثه ها باعث شروع پوسیدگی دندان می شود.

وظیفه حفاظت و نگهداری دندان بر عهده لثه ها می باشد. اگر بافت لثه سالم نباشد، قسمت تغذیه و حفاظت دندان نیز سالم نخواهد بود.

بیماری های لثه مانند پوسیدگی دندان آشکار نیستند و وقتی به حد حاد خود می‌رسند آشکار می شوند .مانند خونریزی لثه، ورم و عفونت و تورم لثه از شرایط حاد است.

شما می توانید با دانستن این که پوسیدگی دندان از کجا شروع می شود، از بیماری های حاد جلوگیری کنید چگونه از دندان خود مراقبت کنیم.

علت به وجود آمدن باکتری در دهان

باکتری های دهان در فاصله بین دندان ها و لثه قرار می‌گیرند. توجه نکردن به این قسمت و مسواک نزدن و پاکسازی نکردن این قسمت از دهان باعث تجمع بیشتر باکتری ها می شود.

در این شرایط عفونت لثه رخ می دهد. پس در هنگام مسواک زدن حتما توجه کنید که بافت لثه را نیز پاکسازی کنید. اگر در صورت مسواک زدن این قسمت دچار خونریزی شد، بدانید که تجمع باکتری ها افزایش یافته و دچار عفونت لثه شده اید.

در این شرایط باید سریعاً به دندانپزشک مراجعه کنید تا مشکلات لحظه شما را با دارو و درمان های مورد نظر برطرف کند. در حالت عادی اگر با مسواک نرم بر روی لثه مسواک بکشید، نباید دچار خونریزی شدید شود.

اگر این خونریزی به حدی نیست که نگران کننده باشد، شاید در اثر مسواک نزدن طولانی مدت ایجاد شده باشد. اگر مسواک زدن را به به طور متناوب حداقل دو بار در روز تکرار کنید این مشکل برطرف خواهد شد.

شروع پوسیدگی دندان

شروع پوسیدگی دندان

شروع پوسیدگی دندان

در این قسمت به شما می گوییم که پوسیدگی دندان از کجا شروع می شود. یکی از شایع ترین مشکلاتی که برای دندان ها ایجاد می‌شود، پوسیدگی آنها می باشد.

در صورت درمان نکردن آن منجر به رسیدن این پوسیدگی و عفونت به مغز دندان شده و باعث درد دندان خواهد شد. بعضی از بیماران درد دندان خود را با مسکن آرام می کنند قرص دندان درد.

در این شرایط اگر این روند ادامه پیدا کند و درمان نشود، این پوسیدگی باعث نابودی عصب دندان خواهد شد. گرچه درد دندان در این مدت به علت نابودی عصب دندان از بین می‌رود.

توجه کنید که پیشروی پوسیدگی هنوز ادامه دارد و امکان دارد به علت وجود رگ های خونی در پالپ دندان عفونت از طریق رگ ها به سایر نقاط بدن نیز منتقل شوند.

Where does tooth decay start

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *