مقالات دندانپزشکی

پر کردن دندان چیست

پر کردن دندان چیست

پر کردن دندان چیست

یکی از سوالاتی که برای افراد پیش می آید، این است که پر کردن دندان چیست؟ برای درمان پوسیدگی دندان دندانپزشک بخش های پوسیده دندان را بر می دارد و سوراخ ایجاد شده را با مواد مخصوص پر می کند تا دندان به حالت و عملکرد اصلی خود بازگردد. پر کردن دندان برای  ترمیم ترک خوردگی،  شکستگی ها و کار های دیگر انجام می شود لمینت دندان چیست ؟

پوسیدگی دندان  در هر سنی ممکن است  اتفاق بیفتد. یکی از عامل های مهمی که    باعث از بین رفتن دندان ها می شود، پوسیدگی های دندان است. برای پر کردن دندان لازم است که ابتدا از روش ترمیمی موقت استفاده کرد و بعد از چند روز اگر عوارضی دیده نشود با روش  ترمیم دائمی جایگزین می شود.

ابتدا باید برای پر کردن دندان،  میکروب هایی که در ایجادد التهاب در پالپ نقش دارند، از بین می رود. فرایند پر کردن دندان دو مرحله است که بخش اول آن موقتی  و بخش دوم  دائمی است. دلیل اصلی و مهم پوسیدگی دندان به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد. مسواک نزدن و نخ دندان نکشیدن در زمان های منظم و به مکرر می تواند محیط دهان را برای باکتری ها بسیار مساعده کرده و آسیب هایی جدی را برای افراد ایجاد می کند.

مراحل پر کردن دندان

پر کردن دندان چیست؟ برای پاسخ به پر کردن دندان دندان از بی حسی موضعی استفاده می کند تا در حین درمان دردی را احساس نکنید و اذیت نشوید. توسط دستگاه های لیزر و هوا برش دندان های پوسیده شما ترشیده می شود. انتخاب نوع ابزار بستگی به دندانپزشک و همچنین راحتی بیمار دارد.

بعد از مرحله بی حسی  دندانپزشک با میله مدرجی به نام پروب مشخص می کند آیا  همه بخش های پوسیده شده برداشته شده اند یا نه. پس از برداشتن همه پوسیدگی های دندان، دندان تمیز می شود تا از هرگونه باکتری و ذرات خارجی پاکسازی شود و آماده پر کردن باشد. اگر پوسیدگی عمقی و  نزدیک به ریشه دندان باشد ممکن است ابتدا با یونومر شیشه یا رزین کامپوزیت لایه ای روی ریشه های دندان کشیده شود تا  از آن بیشتر محافظت شود، به دلیل اینکه در داخل ریشه دندان  عصب قرار دارد و بسیار آسیب پذیر است.

دندانپزشک مواد پر کننده دندان را در حفره دندان قرار می دهد و در آخر  دندانپزشک دندان را پولیش می کند. در مرحله های آخر، پر کننده های همرنگ دندان موجود است برای اینکه نحوه قرار دادن مواد روی دندان متفاوت است. دندانپزشک رزین کامپوزیت را به صورت لایه لایه داخل دندان قرار می دهد. هر لایه با تابش نور مخصوصی سخت می شود و سپس  لایه بعدی روی آن قرار می گیرد تا دندان پر شود. در آخر مواد شکل دهی می شوند  و دندانپزشک مواد اضافی را برمی دارد و دندان را پولیش می کند.

بیشتر بخوانید: عمر کامپوزیت دندان  چقدر است؟

از دندان پر شده چگونه مراقبت کنیم؟

از دندان پر شده چگونه مراقبت کنیم؟

از دندان پر شده چگونه مراقبت کنیم؟

به پاسخ این سوال که پر کردن دندان چیست؟ رسیدیم. حال باید چگونه از دندان پر شده مراقبت کنیم؟ برای دوام و ماندگاری بالای دندان، مهم ترین چیزی که باید رعایت شود حفظ بهداشت دهان و دندان به روش صحیح است. برای ماندگاری بالای پر کردن دندان باید حداقل سالی یک بار برای معاینه و چکاپ و در صورت نیاز تمیز کاری و جرم گیری به دندانپزشک مراجعه کنیم.

وقتی که دکتر دندانپزشک شما به پوسیدگی پنهان در دندان شما مشکوک شود، عکس دندان شما را می گیرد تا وضعیت دندان  به طور کامل مشخص شود. در صورت توصیه دندانپزشک به پر کردن دندان باید این کار را سریعا انجام دهید.

اگر دندانتان خیلی حساس است یا احساس می کنید که لبه های آن تیز شده است ، هر چه سریعتر به دندانپزشک مراجعه کنید مزایای پر کردن دندان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *