مقالات دندانپزشکی

هر انسان چند دندان دارد

هر انسان چند دندان دارد

هر انسان چند دندان دارد

هر انسان چند دندان دارد؟ شاید برای همه ما این سوال  از روی کنجکاوی پیش بیاید. دندان یک ساختار سفید رنگ در درون دهان ما است. دندان سخت ترین بافت موجود در بدن انسان می باشد که نقش جویدن و صحبت کردن و ادای کلمات را دارد. اجزای تشکیل دهنده دندان ها شامل : عاج، پالپ، مینا، ریشه و سایر بافتها مثل رگ های خونی می باشد یونیت دندانپزشکی.

دندان از بخش های گوناگونی تشکیل شده است که شامل : تاج دندان،  ریشه دندان، بخش خارجی  تاج دندان از مینا پوشیده  شده است. دندان از نظر میزان  سختی بودن شباهت زیادی به استخوان بدن دارد. اما بر خلاف استخوان نرم و شکننده است.

به طور کلی و معمول اگر بخواهیم بگوییم، اولین مجموعه دندان هایی که  هر فرد دارد 20 عدد دندان شیری است که به  تدریج در سنین 6 تا 9 سالگی می افتد و دندان های دائمی جای ان ها را می گیرند. در برخی از افراد به دلیل نقص ژنتیکی و نقص مادری، مشکلات رویش دندان و رشد فک و لثه تعداد دندان ها متفاوت است. ممکن است  بخاطر این نقص هایی که گفته شد یک فرد تعداد دندان هایش بیشتر و فرد دیگر دندان های کمتری داشته باشد.

نوع دندان ها در یک فرد بالغ

در هر فک 16  دندان موجود است. فک بالا و فک پایین هر کدام دارای دندان های زیر هستند:

  • دندان قدامی مرکزی
  •  قدامی کناری
  • دندان نیش
  • دندان آسیایی کوچک دوم
  •  آسیایی کوچک اول
  •  آسیایی بزرگ اول
  • دندان آسیایی بزرگ دوم
  •  آسیایی بزرگ سوم ( دندان عقل )

 طبقه بندی دندان ها

طبقه بندی دندان ها

طبقه بندی دندان ها

در پاسخ به سوال اینکه هر انسان چند دندان دارد، فهمیدیم که هر انسان به طور معمول 20 دندان دارد. دندان های  قدامی یا همان مرکزی و کناری وظیفه قطع کردن  و شکاف  دادن مواد غذایی وارد شده در دهان را دارند. دندان نیش یا کاسپید که بلند ترین ریشه را در بین تمامی  دندان بلند ترین ریشه را دارند و در ناحیه مرکزی قوس دندان ها قرار دارند لمینت دندان.

آسیایی کوچک یا بیکاسپید شبیه به دندان های نیش هستند و برای پاره کردن غذا مورد استفاده قرار می گیرند. دندان های آسیایی کوچک همانند دندان های آسیایی بزرگ  بر عهده دارند. دندان های آسیایی بزرگ نزدیک مفصل گیجگاهی قرار دارد که نقش  نقطه اتکا را برای  عملکرد  فک بر عهده دارد.

دوره حایگزینی دندان های شیری در سنین  6 تا 12 سال رخ می دهد.  ریشه دندان های  نیش و دندان های آسیایی  کوچک در سنین 14 تا 15 کامل می شود. دندان آسیایی سوم ( دندان عقل ) در سنین 18 تا 25 رشد می کند. برخی از موارد دندان های  شیری نمی افتد و ددان دائمی فضای رشد پیدا نمی کند. در برخی موارد دندان دائمی پشت دندان شیری جوانه می زند که  موجب نگرانی والدین می شود. در این مورد که دندان دائمی پشت دندان شیری جوانه می زند، جای نگرانی نیست زیرا دندان شیری بعد از مدتی می افتد.

برخی کودکان  به دلیل فک کوچکی که دارند، دندان های دائمی آن ها فضایی برای رشد پیدا نمی کنند. در این مورد استخوان فک به اندازه کافی رشد نکرده است و  رشد دندان های دائمی که بزرگ تر از دندان های قبلهستند با مشکل مواجه می شوند. در این صورت دندان ها کج و کوله رشد می کنند. برای درمان نیاز به ارتودنسی است.

تفاوت دندان های شیری و  دائمی

دندان های شیری کوچک تر از  دندان های دائمی هستند.کاسب دندان شیری نوک تیز تر و رنگ آن ها سفید تر است. مینای دندان های شیری باریک تر  و عاج این دندان ها در برابر ساییدگی آسیب پذیر تر است. دندان های شیری، ریشه های کوچک و ظریفی دارند دندان عقل چیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *