پر کردن دندان, مقالات دندانپزشکی

مواد پر کننده دندان چیست

مواد پر کننده دندان چیست

مواد پر کننده دندان چیست

یکی از سوالاتی که، برای کسانی که می خواهند دندان های خود را پر کنند، پیش می آیذ این است که مواد پر کننده دندان چیست؟ امروزه برای پر کردن دندان از مواد مختلفی استفاده می شود. دندان های می توانند با موادی مانند طلا، آمالگام (  نقره ای رنگ )، پلاستیک همرنگ دندان، سرامیک (  پورسلین ) رزین کامپوزیت پرکرد. مواد پر کردگی دندان حاوی ذرات شیشه ای است و یونومر شناخته می شود و بسیار شبیه رزین کامپوزیت کار می شوند ویژگی پر کردن دندان.

آمالگام ترکیبی از شیشه و قلع می باشد. این ماده جزو قدیمی ترین ماده پر کردن دندان می باشد. همانطور که می دانید جیوه ماده ای سمی می باشد و به همین علت استفاده از آن برای درمان به صورت اندک اندک مجاز نمی باشد. آمالگام به دلیل داشتن رنگ نقره ای معمولا برای دندان های عقبی استفاده می شود. مقاومت این ماده نسبت به ماده دیگر پر کردگی به نام کامپوزیت، بیشتر می باشد.

مواد ترمیمی دندان باعث بازسازی بافت های سخت دندان می شوند. پیش از آن که به جنس دندان بپردازیم، باید بدانیم که اینله وآنله دو روش برای پر کردن دندان بوده و برای دندان هایی که به شدت تخریب شده اند، به کار می رود. از اینله برای ترمیم دندان و آسیب دیدگی دندان و از آنله ها برای آسیب های گشترده تر استفاده می شود.

انواع مواد پر کردن دندان

مواد پر کننده دندان چیست؟ مواد پر کردگی دندان انواع مختلفی دارد. طیف گسترده ای از مواد ترمیمی نوآوری را با موفقیت بالینی طولانی مدت ترکیب می کند. خصوصیات  مواد ترمیمی برای کارایی افراد و زیبایی به طور مداوم در سال ها بهبود یافته است.

 • آمالگام

این ماده به عنوان قدیمی ترین ماده ترمیمی دندان مور استفاده قرار می گیرد. آمالگام مخلوطی از  جیوه، نقره، قلع، مس و روی است. پر کننده های  نقره ای آمالگام نسبت به آب مقاوم بوده و نسبتا ارزان هستند. یکی از معایبی که این مواد دارند این است که خطر رنگ تیره ای دارند و از مواد کامپوزیتی و پرسلینی بیشتر به چشم می خورند. به همین دلیل از این مواد برای پر کردن در ناحیه هایی مانند دندان های پیشین که بیشتر در معرض دید هستند استفاده نمی  شود.

 • طلا

اینله های طلا به خوبی توسط بافت لثه حمل می شوند و تا بیش از 20 سال دوام دارند. عموما قیمت ترمیم دندان و پر کردن آن با طلا از همه گزینه  گرانتر بوده است و در چند جلسه نیاز به درمان دارد.

 • کامپوزیت سفید

این ماده ترکیبی از رزین کامپوزیت و شیشه می باشد که به خاط رنگ سفیدش با رنگ دندان ها هماهنگ است. البته کامپوزیت به مرور زمان ساییده یا لب پریده می شود و همچنین مصرف نوشیدنی هایی مانند قهوه، چای، تنباکو باعث لک زدن  و تیرگی آن ها می شود عمر کامپوزیت دندان.

 • پرسلین

این ماده پر کردگی مقاوم به لک بوده و می توان ان را با رنگ دندان ها هماهنگ کرد. هزینه پر کردن با ماده پرسلین با طلا یکسان است. پیشنهاد می شود برای انتخاب ماده مناسب برای پر کردن، با  دندانپزشک خود مشورت کنید.

مزایای پرکردن دندان با مواد کامپوزیتی

 • مزایای پرکردن دندان با مواد کامپوزیتی

  مزایای پرکردن دندان با مواد کامپوزیتی

  از لحاظ زیبایی بیشترین شباهت را به دندان های طبیعی فرد دارند و می توان برای دندان های جلویی از آن ها استفاده کرد.

 • علاوه بر استفاده از آن برای پر کردن دندان می توان برای ترمیم دندان های خرد شده و شکسته شده هم از آن ها استفاده کرد.
 • برخلاف آمالگام نیازی از بین بردن فضای زیادی نیست و می توان آن را ذر کمترین زمان اجرا کرد.
 • از لحاظ شیمیای کاملا به دندان طبیعی پیوند می خورد و پشتیبانی از دندان می کند رفع دندان درد در خانه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *