مقالات دندانپزشکی

مواد سفیدکننده دندان

مواد سفیدکننده دندان

مواد سفیدکننده دندان

در این مطلب می خواهیم تا شما را با مواد سفیدکننده دندان آشنا کنیم. چه کسی دندان های سفید خیره کننده را دوست ندارد؟ سفید کردن دندان هاهر ساله یکی از پرطرفدار ترین اعمال دندانپزشکی محسوب می شوند جرم گیری دندان.

برای مثال آمریکایی ها سالانه 2 میلیارد دلار صرف داشتن لبخندی زیباتر و درخشان تر می کنند. در طول عمر، خوردن قهوه و چای و نوشیدنی ها، مصرف سیگار و همچنین بالا رفتن سن افراد باعث تیرگی دندان ها می شود. اگر به دنبال لبخندی تمیز، زیبا و درخشان هستید؛ پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا انتها بخوانید.

چگونه می توان دندان ها را سفید کرد؟

سفید کردن دندان ها به هر پروسه ای گفته می شود که طی آن دندان ها روشن تر و سفید تر از قبل می شوند. طی سالیان متمادی از معرفی و عرضه ی اولین محصولات سفید کننده ی دندان، در این محصولات تغییرات و پیشرفت های قابل توجهی حاصل شده است.

در حال حاضر ما در حال استفاده از سومین نسل از محصولات سفید کننده هستیم. اولین نسل از مواد سفید کننده دندان به شکل مایع تولید می شدند. توجه کنید که این خود مشکلاتی داشت.

حالت مایع مواد باعث می شد که ماده از قالب های مخصوص دندان نشت کند و به این صورت مخزن مورد استفاده مدام نیاز به پر شدن داشت. نسل دوم مواد سفید کننده دندان ها چسبندگی بیشتری داشت و ژل مانند بود.

نسل دوم از محصولات سفید کننده از ترکیبات فعال متنوعی استفاده شده بود. به گونه ای که این محصولات برای مصارف هر کدام از مصارف شب و روز جدا استفاده می شد. بالاخره نسل سوم مواد سفید کننده در ساختار، تنوع زیادی داشتند.

بیشتر بخوانید: بلیچینگ دندان و روش های سفید کردن دندانها به وسیله آن.

استفاده از ترکیبات ملایم در سفید کننده ها

استفاده از ترکیبات ملایم در سفید کننده ها

استفاده از ترکیبات ملایم در سفید کننده ها

در این نسل از سفید کننده ها ترکیبات ملایم تری مثل پتاسیم نیترات، فلوراید و کلسیم فسفات آمورف  (ACP)استفاده شد. در نهایت صنایع و شرکت های فعال در زمینه دندانپزشکی کنترل کیفیت محصولات را افزایش دادند و بهبود بخشیدند.

آنها در این محصولات به لحاظ بسته بندی و دستورالعمل های مخصوص بیماران تغییراتی ایجاد کردند که باعث شد مواد سفید کننده دندان چه به لحاظ ظاهری و چه به لحاظ ساختار ماده برای مصرف کننده هر چه بیشتر مناسب باشد.

در قوانین جدید عنوان شده که محصولات سفید کننده ی دندان تنها برای مصارف خاص باید مورد استفاده قرار بگیرد. در اروپا مصرف این مواد برای بیماران زیر 18 سال مجاز نیست.

مواد سفید کننده دندان چیست؟

طی 200 سال گذشته تلاش های زیادی برای سفید کردن دندان ها صورت گرفته که در هر کدام از این تلاش ها تقریبا از همه ی ترکیبات شیمیایی استفاده شده است. در واقع ماده ی فعال در ترکیبات سفید کننده های دندان که در داروخانه ها یا توسط پزشک ها ارائه می شود، پروکسید است (هیدروژن و کربامید).

هیدروژن پروکسید در ترکیبات محصولات سفید کننده نقش اصلی را دارد. محصولات سفید کننده ای که توسط پزشک به شما داده می شود، بسیار قوی تر از محصولات داروخانه ای است.

محصولات ارائه شده توسط پزشک ها معمولا شامل 35% تا 45% پروکسید هستند. این در حالی است که کیت های سفید کننده ی خریداری شده از داروخانه ها تنها 7% پروکسید دارند. مابقی مواد تشکیل دهنده ی سفید کننده ها شامل گلیسرین، کاربوپُل، سدیم هیدروکسید و طعم دهنده ها است چگونه از دندان خود مراقبت کنیم.

مواد سفید کننده دندان چطور عمل می کنند؟

مواد سفید کننده دندان چطور عمل می کنند؟

مواد سفید کننده دندان چطور عمل می کنند؟

هیدروژن پروکسید در برندهای مختلف با در صدهای متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین باعث روشن تر شدن مینای دندان می شود.

از طرفی کاربامید پروکسید هنگام قرار گرفتن بر روی مینای دندان با لکه ها واکنش نشان می دهد. سپس به هیدروژن و اوره تبدیل می شود. در نهایت باعث جدا شدن لکه ها از روی دندان ها می شود.

سفید کردن دندان با استفاده از خدمات دندانپزشکی

یک دندانپزشک بهترین گزینه ها را برای سفید کردن دندان هایتان به شمار می رود. دندانپزشک می تواند یک برنامه ی درمانی کنترل شده و بدون عواقب را برای سفید کردن دندان های شما در پیش بگیرد.

یک عملیات سفید کردن حرفه ای دندان در مطب دنداپزشک می تواند برای شما یک ساعت طول بکشد. دندانپزشک برای سفید کردن دندان های شما از مواد مختلفی بهره می برد. از جمله ژل سفید کننده، لامپ مخصوص حرارتی، لیزر و … .

مواد سفید کننده دندان در خانه

مواد سفید کننده دندان در خانه

مواد سفید کننده دندان در خانه

برای سفید کردن دنداهایتان در خانه همواره می توانید از کیت های موجود در داروخانه ها که طی سال های گذشته از محبوبیت بالایی برخوردار شده اند، بهره ببرید. دلیل این محبوبیت قیمت کمتر نسبت به هزینه سفید کردن در مطب دندانپزشک و راحتی در استفاده از آن است سرامیک دندان بهتر است یا لمینت.

این محصولات مقادیر کمتری پروکسید نسبت به محصولات استفاده شده توسط پزشک دارند. این کیت ها شامل: ژلهای سفید کننده به همراه قالب ها مخصوص دندان، نوار سفید کننده، دهان شویه، خمیردندان، آدامس سفید کننده، لاک سفید کننده و نخ دندان سفید کننده و … می شوند.

نتایج سفید کردن دائمی نیستند

با همه ی این اوصاف دندان های شما همیشه سفید نمی مانند. شما همچنان برای سفید نگه داشتن دنداهایتان باید مرتب آنها را مسواک بزنید یا اینکه مجددا همه ی مراحل سفید کردن را چه به صورت خانگی چه نزد داندنپزشک انجام بدهید. به شما پیشنهاد می کنیم تا با همه مواد سفیدکننده دندان آشنا شوید.

Tooth whitening material

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *