دسته‌بندی نشده

معایب لمینت دندان

معایب لمینت دندان

معایب لمینت دندان

برخلاف روش کامپوزیت کردن دندان، به دلیل جنس  مخصوص مواد تشکیل دهنده لمینت، یکی از معایب لمینت دندان این است که دچار رنگ پریدگی یا شکستگی می شود و باید لمینت دندان عوض شود. جنس لمینت دندان بسیار محکم و مستحکم است و به سادگی دچار پریدگی یا شکستگی می شود. با مراقبت های لازم از لمینت می توانیم برای همیشه با سلامت کامل آن ها را در دهان خود داشته باشیم.

به دلیل اینکه برای لمینت مقدار جزئی در حین  فرایند نصب لمینت، دندان ها تراش می خورد، نمی توان لمینت را پس از نصب جدا کرد و چیزی به جای آن قرار داد. لمینت دندان قبل از نصب در لابراتور های سازنده با دقت بسیار بالایی قالب گیری و ساخته می شود. مواد تشکیل دهنده لمینت دندان از جنس  سرامیک هستند و سختی بسیار بالایی دارند که همین امر سبب شده دوام و ماندگاری آن ها بسیار بالاتر برود و در برابر تغییر رنگ مقاوم باشند.

لمینت دندان برخلاف کامپوزیت دندان که روی دندان شکل داده می شود و نصب آن روی دندان  قابلیت تغییر فرم و شکل را ندارد. هزینه لمینت دندان از  بالا تر از کامپوزیت است. تنوع روکش دندانی به لحاظ رنگ، ساختار، شکل و شیوه درمان بسیار متنوع و متفاوت است. رنگ روکشی که برای کامپوزیت دندان و یا لمینت انتخاب شده است، به هیچ وجه قابل تغییر و سفید شدن نمی باشد.

 معایب لمینت و کامپوزیت دندان

معایب لمینت دندان مثل تمامی درمان های دیگر دندانپزشکی می باشد که با عارضه و خطری همیشه همراه است. اگر دندان شما به درستی و به شکل اصولی  توسط دندانپزشک لمینت سرامیکی یا کامپوزیت نشده باشد، امکان تجمع باکتری و پلاک در فضای خالی دندان شما و روکش جدید وجود دارد و این مسئله سبب عفونت می شود.

بعضی از بیماران در برخی از موارد نادر ممکن است به مواد روکش های دندان حساسیت داشته باشند و سبب آلرژی در آن ها شود. نکته مهم در خصوص بروز این حساسیت ها این است که شاید کیفیت مواد لمینت و کامپوزیتی مناسب نباشد.

در صورتی که چسبندگی بین روکش و دندان شما وجود نداشته باشد. ممکن است فضای خالی  باعث تجمع باکتری ها و بروز پوسیدگی های دندان شود.

یکی از معایب و مشکلات دیگر این است که اگر لمینت و کامپوزیت دندان شما به روش صحیحی نصب نشده باشد و یا ارتفاع دندان به شکل اصولی  تصیح نشده باشد، ممکن است اشکال در بایت ایجاد شود. و عمل جوییدن غذا را برای شما دشوار کند.

با گذشت زمان ممکن است بر اثر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و یا مراقبت از روکش های دندانی مانند لمینت و یا  ونیز کامپوزیت دندان، دچار ترک خوردگی، شکستگی و یا لق شدن می شود. بعد از گذشت 10 تا 15 سال، به طور طبیعی روکش های دندانی دچار این مشکل شده و نیاز به تعویض مجدد دارد عمر لمینت دندان.

لمینت دندان برای چه افرادی مناسب است؟

لمینت دندان برای چه افرادی مناسب است؟

لمینت دندان برای چه افرادی مناسب است؟

معایب لمینت دندان را بررس کردیم، اما به طور کلی روکش های دندان دارای عوارض نیستند. از لمینت برای اصلاح شکل و رنگ های نامطلوب دندان، شکستگی ها و فرسایش های شدید دندان ها در نتیجه افزایش سن در افراد مسن استفاده می شود.

افرادی که دندان های ناسالم دارند برای مثال افرادی که بیماری لثه یا پوسیدگی دندان دارند. کسانی که دندانهایشان ضعیف است،  لمینت گزینه خوبی برای این افراد نیست. افرادی که مشکل دندان  قروچه و بهم فشردن فک  دارند. برای ونیر پرسلین  مناسب نیستند، چون این کار ها موجب ترک خوردگی یا لب پر شدن ونیر می شود. معمولا ونیر ها بین 10 تا 15 سال دوام خواهند داشت. پس از این مدت در صورت نیاز بهتر است تعویض یا ترمیم شوند معایب کامپوزیت دندان.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *