ارتودنسی دندان, مقالات دندانپزشکی

مزایا ارتودنسی دندان

مزایا ارتودنسی دندان

مزایا ارتودنسی دندان

یکی از مهم ترین مزایا ارتودنسی دندان این است که برای صاف تر شدن دندان ها بکار می رود. ارتودنسی از نظر لغوی  از دوریشه ارتو و دنسی تشکیل شده است. ارتو به معنای صاف کردن و دنسی به معنای دندان است. ارتودنسی  علم و تخصص  بسیار وسیعی است و بیشتر موارد درمان هایی که در حیطه ارتودنسی انجام می شوند، آن را  معجزه می نامند. لبخند زیبا و جذاب، همیشه زیبایی صورت شما را  افزایش می دهد ارتودنسی نامرئی.

نامرتب بودن دندان ها و مشکلات فک، علاوه بر جراحی کردن راه ساده تری نیز وجود دارد. راه ساده تر برای درمان های آن، ارتودنسی است. ارتودنسی دو نوع است، ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک. ارتودنسی ثابت برای برطرف کردن عیب های ظاهری دندان و نامرتب بودن آن ها استفاده می شود. درمان ارتودنسی باعث اصلاح  شکل فک و صاف شدن دندان ها می شود.

سن مناسب برای انجام دادن ارتودنسی در دختر ها 13 سالگی و در پسر ها 15 سالگی است. هدف ارتودنسی در سنین بالا، مرتب کردن دندان ها می باشد و در سنین پایین، هدف از ارتودنسی رفع اختلالات فکی  و تغییر چهره می باشد. سن بیمار برای دندانپزشک از این نظر اهمیت دارد که نشان می دهد چه امکاناتی برای درمان در اختیار داریم.

مزایا و معایب ارتودنسی ثابت

ارتودنسی در دو نوع ثابت و  متحرک وجود دارد که هر کدام معایب و مزایای خاص خودشان را دارند. ارتودنسی متحرکی  برای بیمارانی که سن پایین تری دارند به کار می رود چون در سنین پایین استخوان های فک قابلیت تغییر پذیری بسیار زیادی دارند. و راحت تر حالت خود را در برابر فشار ارتودنسی و براکت ها تغییر می دهند. ارتودنسی ثابت برای بیشتر برای بزرگسالان استفاده می شود که ساختار استخوانی آن ها  بسیار محکم بوده و انعطاف پذیری کمتری  در برابر تغییرات دندانی دارد.

مزایا ارتودنسی دندان در نوع ثابت، می توان به صاف کردن دندان ها اشاره کرد. یکی از مهم ترین مزایای ارتودنسی، زیبایی است. علاوه بر زیبایی سبس تامین بهداشت و سلامت دهان و دندان نیز می شود و از خطرات احتملالی ابتلا به بیماری های لثه، جلوگیری می کند. ارتودنسی ثابت تضمینی است و برای درست قرار دادن دندان ها در محل مورد نظر بکار می رود و برگشت دادن به حالت اولیه اگر بسیار اندک باشد، گزینه مناسبی است رفع دندان درد در خانه.

در ارتودنسی ثابت خطر آسیب به دندان ها کاهش می یابد زیرا دلیل آن این است. که دندان ها در جهت کنترل شده ای حرکت می دهند. یکی از مزایای اصلی ارتودنسی ثابت این است که تمیز کردن دندان ها پس از تکمیل دوره درمانی، بسیار آسان تر است و  طول عمر دندان ها افزایش یپدا می کند.

علاوه بر مزایا ارتودنسی دندان، این درمان معایبی را نیزدارا می باشد. دوره درمانی ارتودنسی ثابت نسبت به ارتودنسی متحرک بیشتر می باشد و طولانی تر است. ارتودنسی ثابت با درد همراه ایت که با گذشت زمان، جا باز کردن سیم و بریس ها این درد کم شده و از بین می رود. اگر در طول درمان ارتودنسی بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت نکنید.

زمان انجام ارتودنسی

زمان انجام ارتودنسی

زمان انجام ارتودنسی

یکی دیگر از معایب ارتودنسی ثابت این است که بر اثر خوردن و گاز زدن چیز های سفت و در نتیجه شکستن آن، هزینه زیادی برای بیمار دارد. درمانه ارتودنسی می تواند در هر سن و زمانی آغاز شود. شروع این درمان بین  سنین 7 تا 20 سالگی که هنوز دندان های شیری رویش نداشته اند، انجام می شوند. برای کودکان که بین سنین 12 تا 16 سال هستند برای هم تراز کردن دندان های آن ها از  بریس دندان استفاده می شود مواد پر کننده دندان چیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *