پر کردن دندان, مقالات دندانپزشکی

مزایای پر کردن دندان

مزایا پر کردن دندان

مزایای پر کردن دندان

از مزایای پر کردن دندان می توان به ظاهر زیبای آن اشاره کرد. دندان پر شده  از نظر رنگ و ظاهر با دندان شما تطابق دارد. پر کردن دندان به حفاری کمتری احتیاج دارد، بنابراین به همان اندازه تغییر در ساختار اصلی دندان و از بین بردن آن به وسیله دریل کردن لازم نیست ویژگی پر کردن دندان.

دندانپزشک برای درمان حفره های دندانی در ابتدا می بایست سطوح خراب شده دندان را خارج کند و سپس آن را پر کند. به این کار  پر کردن دندان ها می گویند. پر کردن دندان هم جنبه زیبایی و هم جنبه پیشگیری از جلوگیری خراب شدن دندان دارد. پر کردن دندان کاری و سخت و پیچیده نیست. در ابتدا دندانپزشک دندان شما را بی حس می کند تا هیچگونه دردی را احساس نکنید.

اینکه دندانپزشک چه ابزاری را برای پاکسازی دندان استفاده می کند بستگی به عوامل زیادی مانند جنس دندان ها، امکانات کلینیک دندانپزشکی و متخصص دارد. پس از خارج کردن پوسیدگی های دندان، دندانپزشک باکتری ها را پاکسازی می کند. اگر پوسیدگی دندان زیاد باشد و به عصب رسیده باشد، دندانپزشک با استفاده از سیمان گلاس آیونومر، کامپوزیت دندانی و یا مواد دیگر، از عصب محافظت می کند.

مراحل پر کردن خرابی دندان ها

مزایا پر کردن دندان این است که شما از شر دندان های پوسیده خود راحت می شوید. برای پر کردن دندان ابتدا دندانپزشک نواحی اطراف دندان پوسیده را بی حس می کند و سپس از یک وسیله برشی مانند مته یا لیزر برای برداشتن قسمت های پوسیده شده ی دندان استفاده می کند. در مرحله بعدی دندانپزشک محل خالی شده از پوسیدگی را برای اطمینان از حذف کل پوسیدگی بررسی می کند. سپس برای آماده سازی دندان برای پر کردن، حفره ها از  باکتری ها و باقی مانده های پوسیدگی پاک می شود.

هنگامیکه پوسیدگی دندان شما نزدیک ریشه باشد، ممکن است دندانپزشکتان از گلس اینومر، رزین کامپوزیت یا مواد دیگر برای محافظت از عصب استفاده کند. پر کردگی دندان باید همرنگ دندان های شما باشد. پس از اینکه دندانپزشک پوسیدگی دندان شما را برداشت و محل را پاکسازی کرد، حفره با مواد همرنگ دندان، به صورت لایه لایه پر می شود. تمام این  لایه ها با اشعه خاصی، محکم می شود.

در آخرین مرحله دندانپزشک مواد رزین کامپوزیتی که با آن دندان را پر کرده است، شکل می دهد و قسمت های آضافی آن را حذف کرده و در آخر صیقل می دهد مواد پر کننده دندان چیست.

انواع مواد پر کردنی

انواع مواد پر کردنی

انواع مواد پر کردنی

مزایا پر کردن دندان بستگی به مواد مختلفی که با آن دندان را پر می کنند نیز دارد. نمی توان گفت کدام مواد پر کردنی بهترین نوع آن است. تشخیص اینکه کدام مواد برای پر کردن دندان هر فرد مناسب است، با دندانپزشک است.  عوامل متفاوتی مانند داشتن آلرژی به مواد مختلف، موقعیت دندان پوسیده و قیمت انواع پرکردگی،  انواع مواد پرکردنی متفاوت است.

آمالگام

بیش از 150 سال است که دندانپزشکان از این نوع ماده پر کردنی استفاده می کنند. همانطور که از نام آن مشخص است، آمالگام ترکیبی از چند فلز است که معمولا حاوی 50 درصد جیوه، قلع، مس، نقره و روی است. آمالگام  در مقایسه با دیگر مواد پر کردگی ها، مزیت های فراوانی دارند. از آن مزیت ها می توان به استحکام و دوام زیاد آن اشاره کرد.

کامپوزیت

پرکردگی های کامپوزیتی معمولا از جنس شیشه های پودری و رزین اکرلیک بوده و دارای مزیت های فراوانی می باشند. یکی از مزیت های کامپوزیت این است که، امکان تغییر رنگ کامپوزیت بر اساس رنگ  طبیعی بیمار است که باعث طبیعی تر شدن ظاهر پرکردگی  در دهان می شود. این نوع پر کردگی از محبوبیت زیادی بین افراد برخوردار است. مواد پرکردگی کامپوزیت دوام کمتری نسبت به آمالگام دارد کامپوزیت دندان.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *