مقالات دندانپزشکی

مراقبت های لازم پس از عصب کشی دندان

مراقبت های لازم پس از عصب کشی دندان

مراقبت های لازم پس از عصب کشی دندان

در این مطلب می خواهیم تا مراقبت های لازم پس از عصب کشی دندان را به شما آموزش دهیم. فرآیند درمان ریشه یا همان عصب کشی دندان در یک جلسه معمولاً به اتمام می‌رسد چه زمانی باید دندان را پر کنیم.

مراقبت های لازم پس از عصب کشی دندان، فرآیندی بیش از یک جلسه نیاز دارد. در ادامه  با جمع دنتال همراه باشید تا شما را با مراقبت های لازم پس از عصب کشی دندان آشنا کنیم‌.

ساختار دندان و دلایل نیاز به عصب کشی دندان

دندان دارای سه لایه می می باشد. به این صورت که لایه اول، لایه محکم مینای دندان می باشد. کف دندان در برابر مشکلات و خراشیدگی ها مقاوم می باشد.

می‌توان گفت که محکم ترین ماده موجود در بدن انسان، مینای روی دندان ها می باشد که از کلسیم ساخته شده است. در زیر این لایه، لایه نرم و کمی زرد رنگ عاج دندان وجود دارد.

این لایه به اندازه مینای دندان محکم و مستحکم نیست ولی باز هم لایه ای برای حفاظت از مغز دندان می باشد.

رشد دندان

رشد دندان

رشد دندان

در زیر این دو لایه پالپ دندان یا همان مغز دندان وجود دارد. به این صورت که پالپ دندان شامل بافت و رگ های خونی می باشد.این قسمت وظیفه خون رسانی و تغذیه دندان را برعهده دارد. دندان به کمک این قسمت رشد می‌کند.

در بزرگسالی که دندان‌های دائمی به نهایت رشد خود رسیده اند، احتیاجی زیادی به پالپ دندان ندارند. برای تغذیه خود می‌توانند از بافت اطراف دندان نیز استفاده کنند.

بنابراین اگر در شرایطی پالپ دندان را از دست بدهید، مشکل زیادی ایجاد نمی شود. زمانی پالپ دندان از دست می رود که در صورت پوسیدگی، به این قسمت آسیب وارد شود مزایای پر کردن دندان.

دندانپزشک برای جلوگیری از گسترش عفونت از طریق رگ های خونی، به قسمت‌های دیگر بدن اقدام به تخلیه قالب دندان می کند. این قسمت را با مواد مخصوصی پر کرده و در نهایت بر روی دندان روکش مناسبی نصب خواهد شد.

عصب کشی دندان چگونه انجام می شود؟

زمانی که پوسیدگی دندان به قسمت نرم و پالم دندان برسد، به حدی این پوسیدگی شدید خواهد شد که عصب دندان را درگیر خواهد کرد.

در نهایت دندان درد های زیادی به سراغ بیمار خواهد آمد. به همین دلیل برای تسکین درد که به عصب رسیده، نیازمند درمان ریشه خواهید بود.

با وجود عصب کشی، فرآیند گسترش عفونت متوقف می شود و درد و ناراحتی از بین خواهد رفت. در طی فرآیند عصب کشی و درمان ریشه با وجود تزریق بی حسی شما دردی حس نخواهید کرد.

اگر دندانپزشک مهارت و تخصص کافی را داشته باشد  و کانال های دندانی را به طور کامل تخلیه کند، هیچ کانالی از دستش خارج نمی شود.همچنین بیمار باید دستورالعمل های دندانپزشک خود را رعایت کند.

طول عمر دندانی که عصب کشی شده چقدر است؟

طول عمر دندانی که عصب کشی شده چقدر است؟

طول عمر دندانی که عصب کشی شده چقدر است؟

یک دندان عصب کشی شده مانند یک دندان عادی می تواند به عمر خود ادامه دهد. در صورتی که فرد به رعایت مواردی از جمله مراقبت های لازم پس از عصب کشی دندان بپردازد، هر روز حداقل دو مرتبه دندان‌های خود را مسواک بزند.

در صورتی که فرد از نخ دندان و شوینده دهان و دندان حاوی فلوراید نیز استفاده کند ، دندان های او سالم می ماند.

اگر فرد از دندان های خود به عنوان ابزاری برای شکستن استفاده کند، دندان شکسته خواهد شد و آسیب می بیند عمر مفید دندان.

مراقبت های لازم پس از عصب کشی دندان در روز اول

برای عصب کشی دندان معمولاً داروهایی تجویز می شود که حتماً آنها را به موقع مصرف کنید. داروها شامل مسکن ها و آنتی بیوتیک های تجویزی می شوند.

لطفاً تا پایان اثر بی حسی، به مصرف مواد غذایی اقدام نفرمایید. ممکن است از آنجایی که بافت داخلی گونه خود را احساس نمی کنید، در صورت جویدن مواد غذایی سفت این بافت را گاز بگیرید.

امکان شکستگی دندان

"<yoastmark

ممکن است که به علت وجود بی‌حسی درد را احساس نکنید. به علت اینکه موادی که بر روی دندان شما قرار گرفته، هنوز محکم و سفت نشده اند. امکان شکستگی یا لب پر شدن پرشدگی دندان وجود دارد.

پس در حین غذا خوردن مراقب باشید که فشاری به این قسمت ها وارد نشود. از وارد کردن فشارهای غیر ضروری یا لمس کردن دندان عصب کشی شده با زبان یا انگشت یا هر شی دیگر از جمله خلال دندان خودداری کنید.

اگر ورم واضحی در اطراف دهان خود مشاهده کردید، سریعاً به دندانپزشک مراجعه کنید. ممکن است در صورت عفونت پس از درمان ریشه به وجود آمده باشد چگونه از دندان خود مراقبت کنیم.

تورم خارش نیز می‌تواند به علت وجود آلرژیک به داروی بی حسی یا مواد پرکننده دندان ایجاد شود. به شما پیشنهاد می کنیم تا مراقبت های لازم پس از عصب کشی دندان را بیاموزید.

Necessary care after dental denervation

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *