مقالات دندانپزشکی

مراقبت های لازم بعد از پرکردن دندان

مراقبت های لازم بعد از پرکردن دندان

مراقبت های لازم بعد از پرکردن دندان

مراقبت های لازم بعد از پر کردن دندان در این مقاله به شما آموزش داده می شود تا مراقبت های لازم را انجام دهید. بعد از شرایطی که دندان ها دچار پوسیدگی شود، برای جلوگیری ازعفونت دهان و دندان بهتر است پوسیدگی موجود را از دندان ها خارج کنیم برای پر کردن دندان باید چه کرد.

با استفاده از مواد خاصی دندان ها پر می شوند. این مواد با توجه به شرایط مختلف و دندان های مختلف دچار پوسیدگی می شوند. این که از چه نوع ماده ای با چه رنگی استفاده کنند تفاوت دارد.

بعد از این مراحل، پوسیدگی ها را خارج و دندان را پر می کنند. در این مقاله شما را با این مراقبت های لازم بعد از پر کردن دندان آشنا می کنیم.

 چرا باید دندان خود را پر کنیم؟

اولین علت آن پوسیدگی است. به علت پوسیدگی مینای دندان،  قسمتی از دندان  از بین می رود. یک لایه محافظتی و بر روی همه دندان ها وجود دارد. اگر از بین برود، دندان ما دچار پوسیدگی می شود.

نمی توان در فضای آزمایشگاه، مینای دندان تولید کرد و آن را بر روی دندان ها گذاشت. در واقع مینای دندان یک ماده غیرقابل تجدید است. بنابراین دندانپزشکان اهمیت بهداشت و دهان و دندان را  می دانند.

استفاده از دهان شویه

"<yoastmark

دهان شویه برای ایجاد یک لایه محافظتی از مینای دندان اهمیت زیادی دارد. در شرایطی که از دندان ها برای مصارفی غیر از جویدن غذا استفاده می شود. در این شرایط امکان شکستگی و آسیب به دندان ها وجود دارد.

به همین دلیل نیاز است که دندان ها را پر کنند. از آن  آنجایی که از دندان‌های آسیا بیشتر از دندان های جلویی استفاده می شود، این دندان ها بیشتر از دندان های جلویی دچار پوستگی می ‌شوند و از مواد مستحکم تری برای ترمیم و پرکردگی آنها استفاده می‌شود.

مواد مختلفی که برای پر کردن دندان استفاده می شود

از مواد مختلفی برای پر کردن دندان ها استفاده می شود. بیش ترین کاربرد را آمالگام دارد. این ماده نقره‌ای رنگ از آلیاژی از جیوه دال و مس و مقدار کمی سایر فلزات تشکیل شده است. بهتر است که مراقبت های لازم بعد از پرکردن دندان را آموزش ببینید.

آمالگام در دندانپزشکی ارزش تجاری بسیاری دارد. البته نسبت به سایر مواد برای پر کردن هزینه کمتری برای بیمار به همراه خواهد داشت. موادی که جایگزین قسمت تراشیده دندان می شوند، در شرایطی سرد و گرم شدن انبساط خواهند یافت.

آمالگام یکی از ماده هایی است که مقاومت بالایی در برابر فشارهای فک و دندان دارد. در نتیجه هنگام پر کردن دندان ها ترک نخواهند خورد.

همچنین از مواد مختلفی از جمله کامپوزیت یا سرامیک که همرنگ دندان ها هستند، برای پر کردن دندان ها نیز استفاده می شود. اگر مراقبت های لازم بعد از پرکردن دندان را بیاموزید، می توانید درد کمتری را احساس کنید.

کامپوزیت ممکن است که ضعیف ترعمل کند. توجه کنید که سرامیک مقاومت آمالگام را داشته همچنین مزیت رنگ دندان بودن آن را دارد. در دندان های جلویی برای زیبایی بیشتر از کامپوزیت یا سرامیک بسته به درخواست افراد استفاده می شود مواد پر کننده دندان چیست.

مراقب های لازم بعد از پر کردن دندان

مراقب های لازم بعد از پر کردن دندان

مراقب های لازم بعد از پر کردن دندان

بعد از پر کردن دندان ممکن است از چند ساعت تا چند روز شما احساس خوبی نداشته باشید.به عبارتی دهان و دندان شما در حالت عادی قرار نداشته و وجود یک جسم اضافه در دهان خود را کامل حس می کنید.

در این شرایط بعد از مدتی، خود به خود از بین می‌رود. البته برای جلوگیری از مشکلات بعدی راهکارها و پرهیز هایی وجود دارد که باید در این مدت مواردی رعایت کنید. با یادگیری مهارت های لازم بعد ازپر کردن دندان می توانید، بهتر از دهان و دندان خود مراقبت کنید.

  • کاهش درد

از آن جایی که برای پر کردن دندان تان از بی حسی استفاده می شود، فرآیند پر کردن دندان در دندانپزشکی بدون درد است. معمولا به دلیل ترک خوردن دندان ها و بافت لثه،  مقداری متورم و حساس می‌شود.

در مدت زمانی که بی حسی از بین برود،  امکان دارد که درد کمی باز گردد. در این شرایط توصیه می‌کنیم تا چند روز به مصرف مسکن هایی ضعیف بپردازید. این را بدانید که وجود چنین دردی اصلاً نگران کننده نخواهد بود. این یکی از مهارت های لازم بعد از پرکردن دندان به حساب می آید.

  • تا چند ساعت چیزی نخورید

تا چند ساعت چیزی نخورید

تا چند ساعت چیزی نخورید

توصیه می شود تا زمانی که بی حسی از بین نرفته است، به مصرف مواد غذایی یا نوشیدنی ها نپردازید. البته درباره این موضوع سوال می‌شود که چرا نباید این کار را انجام داد.

به شما توصیه می کنیم تا مهارت های لازم بعد از پرکردن دندان را بیاموزید و این موارد را رعایت کنید.

شما باید غذاهای سرد و داغ را نخورید. در غیر این صورت امکان دارد که داغ بودن زیاد یا سرد بودن زیاد به دندان ها یا بافت دهان شما ما آسیب وارد کند. ممکن است که متوجه این درد نشوید.

  • امکان آسیب دیدگی لثه

همچنین در هنگام جویدن از آنجایی که لثه ها و بافت دهان را حس نمی کنید امکان دارد که زبان یا قسمتی از بافت گونه خود را گاز بگیرید. همچنین ممکن است که آن را دچار زخم کنید.

بدون آنکه متوجه شوید اگر نمی توانید تا از بین رفتن بی حسی صبر کنید، از سردی یا گرمی آنها مطمئن شوید. سپس غذا را استفاده کنید و از موادی که نیاز به جویدن زیاد ندارند مانند پوره زیرزمینی ماست یا سوپ استفاده کنید ویژگی پر کردن دندان.

  • مواد غذایی سفت نخورید

مواد غذایی سفت نخورید

مواد غذایی سفت نخورید

تا چند روز پس از پر کردن دندان تان از مصرف غذاهایی که سفت سخت یا چسبنده هستند پرهیز کنید. در شرایطی که جویدن مواد سفت و چسبنده امکان دارد باعث خارج شدن مواد پرکردنی دندان شما شود.

همچنین ممکن است که باعث شکستگی دندان شود. همچنین در شرایطی که هنوز این ماده در جایگاه خود محکم نشده است، بهتر است مدتی تحمل کنید. در این شرایط نباید فشار زیادی به به آن وارد کنید.

Necessary care after filling teeth

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *