دندان عقل, مراقبت بعد از جراحی دندان عقل

مراقبت های بعد از جراحی دندان عقل

مراقبت های بعد از جراحی دندان عقل

مراقبت های بعد از جراحی دندان عقل

مراقبت های بعد از جراحی دندان عقل یکی از دغدغه های کسانی است که می خواهند دندان عقل خود را جراحی کنند. دندان عقل جزو آخرین دندان هایی است که رشد  می کند. دندان عقل شامل 4 دندان است که هر کدام پشت دندان های آسیاب و در هر دو طرف فک بالا و پایین انسان معمولا بین سنین 17 تا 25 ساگل رشد می کند دندان عقل چیست.

رشد دندان های عقل به این معنا نمی باشد که این دندان به طور کامل برای تمامی افرا د رشد می کند و قابل دیدن می باشد. دندان عقل سه نوع است. دندان عقل نهفته، دندان عقل روییده، دندان عقل نیمه نهفته. کشیدن و جراحی دندان عقل های نهفته و نیمه نهفته الزامی است. ولی دندان عقل هایی که به صورت کامل و سالم رشد کرده اند، اجباری به کشیدن آن ها نیست.

بعضی از افراد در طول زندگی مشکل و ناراحتی بابت دندان های عقل خود نخواهند داشت. اگر تشخیص دندانپزشک به کشیدن دندان عقل شما باشد، بهتر است کشیدن دندان عق در سنین پایین و نوجوانی صورت بگیرد، زیرا در این سنین هنوز ریشه این دندان ها در فک و لثه محکم نشده است و کشیدن این دندان راحت تر از و با درد کمتری انجام می شود.

 جراحی  دندان عقل چگونه انجام می شود؟

زمانی که دندان عقل به خاطر عدم وجود فضای کافی در لثه به شکلی غیر طبیعی بیرون می زند، نیاز به کشیدن و جراحی دارد. به عنوان مثال دندان عقلی که به صورت کج، چرخیده و یا  مایل از فک بیرون زده باشد، در چنین شرایطی باید کشیده و جراحی شود. در چنسن شرایطی اگر دندان عقل کشیده نشود به دندان های مجاور خود فشار می آورد و باعث می شود تغییر شکل دهند. بنابراین  دندانی که به طور کامل رشد نکرده است را باید کشید.

عفونت دندان  ممکن است به دلیل گیر افتادن غذا در اطراف دندان عقل ایجاد شود. در صورت عفونت، کشیدن دندان عقل ضروری است. اگر رسیدگی و  نظارت به موقع صورت نگیرد و عفونت بیشتر شود، شما مجبور به کشیدن دندان عقل خود می شوید. به طور کلی اگر به سنی رسیده اید که دندان عقل شما در حال رشد می باشد بهتر است به دندانپزشک مراجعه کرده و چکاب شوید. با یک چکاب کامل می توانیداز مشکلات  احتمالی بعدی جلوگیری کنید.

مراقبت های بعد از جراحی دندان عقل بسیار ساده است. بعضی از افراد به دلیل عوارض بعد از جراحی از کشیدن دندان عقل می ترسند. اگر دندان عقل شما در شرایط ساده ای باشد، بدون نیاز به جراحی، کشیدن دندان عقل انجام می شود. اما اگر دندان عقل شما به صورت نهفته باشد، نیازمند به جراحی است.

برای جراحی ابتدا دندان شما بی حس می شود و سپس دندانپزشک یک شکاف در محل دندان ایجاد می کند تا بتواند ریشه دندان عقل شما را ببیند. در مرحله بعد از آن  دندانپزشک سعی می کند، دندان عقل را بیرون بیاورد.

مراقبت های لازم بعد از جراحی دندان عقل

 • مراقبت های لازم بعد از جراحی دندان عقل

  مراقبت های لازم بعد از جراحی دندان عقل

  گاز استریل روی زخم را تا یک ساعت به کمک دندان های مقابل با فشار نگه دارید.

 • از باز و بسته کردن و تعویض گاز خودداری کنید.
 • آب دهان خود را به طور معمول فرو ببرید.
 • تا جایی که می توانید، سه الی چهار ساعت از صحبت کردن پرهیز کنید.
 • بلا فاصله بعد از جراحی، ناحیه عمل شده را با کیسه یخ به طور مکرر تا چند ساعت کمپرس کنید.
 • خونریزی خفیف تا 6 ساعت بعد از جراحی طبیعی است.
 • در صورت بروز خونریزی شدید، گاز استریل را روی آن تا کرده و در محل عمل شده به مدت یک ساعت، با دندان های مقابل فشار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *