کامپوزیت دندان, لمینت دندان, مقالات دندانپزشکی

لمینت یا کامپوزیت

لمینت یا کامپوزیت

لمینت یا کامپوزیت

برای کسانی به فکر زیبا سازی دندان های خود افتاده اند، این سوال پیش می آید که لمینت دندان یا کامپوزیت؟ بهتر است. رزین این دو پرسلن رایج ترین مواد در فرآیند ساخت روکش های دندان می باشد. از کجا بفهیم که کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟ این بستگی به معیار های شما دارد که کدام یک از درمان های زیبایی را انتخاب کنید.

ونیر ها یکی از موثر ترین گزینه های دندان پزشکی می باشند که با آن ها می توانید لکه ها، شکستگی ها، لب پریدگی های دندان، فاصله و شکاف های بین دندان یا دندان های شکسته را بپوشانید. روکش های دندانپزشکی به گونه ای ساخته شده اند که مانند دندان های طبیعی شما به نظر می رسد. مواد سازنده لمینت بسیار شبیه به مینای دندان  نور را بازتاب می دهند و لمینت سرامیکی طبیعی تر به نظر می رسد.

یکی از تفاوت های اصلی کامپوزیت دندان با لمینت در جنس لایه ای است که به دندان چسبانده می شود. هر دو جنس های مختلفی دارند و  هر کدام ویژگی های خاص خودشان را دارند. این دو درمان از نظر هزینه، مواد مورد استفاده، ظاهر، نگهداری و ترمیم های مورد نیاز، دقت و میزان  تراش دندان متفاوت می باشند

تفاوت روکش لمینت و کامپوزیت

هزینه پایین تر روکش  کامپوزیت

برای پاسخ به سوال لمینت دندان یا کامپوزیت دندان؟ باید بگوییم کامپوزیت هزینه کمتری نسبت به لمینت دندان دارد و برای کسانی که بودجه کافی ندارند مناسب تر می باشد. یکی از رایج ترین مزیت روکش کامپوزیت نسبت به لمینت، هزینه و نرخ پایین آن است. هزینه لمینت تقریبا دو برابر از کامپوزیت بیشتر است. باید به این توجه داشته باشید که بیشتر هزینه های درمان زیبایی دندان را، بیمه پوشش نمی دهد.

مدت زمان انجام روکش

معمولا در روش ونیر کامپوزیت، در همان حلسه ویزیت توسط دندانپزشک به طور کامل انجام می شود. دندانپزشک ها دندان ها را با پوششی از نوع رزین می پوشانند  لایه ای که از زرین اضافه اومده، تراشیده می شود. بعد از این مرحله رزین  از طریق نوری شدید سخت شده و در آخر جلا داده می شود. برای اینکه  روکش ظاهری شبیه دندان طبیعی داشته باشد، صیقل داده می شود. اما برای اجرای روکش لمینت دو سه هفته زمان نیاز است. برای روکش  لمینت ابتدا دندان پزشک مینای دندان را می تراشد و بعد قالب گیری می کند. برای  ساخت روکش دندان، باید قالب ها به آزمایشگاه فرستاده شود به همین دلیل زمانبر است.

برگشت پذیری

مهم ترین مزیت روش درمانی کامپوزیت دندان نسبت به لمینت دندان این است که قابلیت برگشت پذیری دارد. یعنی برای انجام باندینگ نیازی به ترسیدن دندان نیست و می توان بعد از مدتی روکش ها را از دندان جدا کرد و از دنان های طبیعی استفاده کرد. اما در روش لمینت، به دلیل تراشیدن دندان دیگر نمی توان از دندان های طبیعی استفاده کرد. روش لمینت بر خلاف کامپوزیت  قابلیت برگشت پذیری ندارد عمر کامپوزیت دندان.

عوارض لمینت و کامپوزیت

عوارض لمینت و کامپوزیت

عوارض لمینت و کامپوزیت

برای پاسخ به سوال لمینت دندان یا کامپوزیت دندان؟ باید بگوییم این دو روش معایبی نیز دارند. اکثر دندانپزشکان بر این باورند که روش لمینت، زیبایی مشابهی با دندان  های طبیعی و اصلی شما دارند. در روش لمینت  به علت بالا بودن استحکام ماده و لعاب مصرفی پس از درمان، در مقابل لکه شدن و خراشیدگی بسیار مقاومت بالایی دارند. در روش لمینت به دلیل تراش دندان ها ممکن است بافت سالم دندان از بین برود و محیطی برای  بیماری های پریودنتل فراهم شود.

کامپوزیت ونیر به اندازه  دندان های طبیعی شما مستحکم نیست. یکی از مهم ترین معایب کامپوزیت آسیب دیدن از استفاده نادرست و رعایت نکردن توصیه های دندان پزشک است. وقتی شما از روش های زیبایی برای رکش دندان های خود استفاده می کنید باید تا  حد زیادی سلامت دهان و دندان های خود را رعایت کنید لمینت دندان چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *