کامپوزیت دندان

عمر کامپوزیت دندان

عمر کامپوزیت دندان

عمر کامپوزیت دندان

یکی از عوامل مهم برای بالا بردن عمر کامپوزیت دندان، انتخاب یک دندانپزشک ماهر و متخصص در این زمینه است تا کامپوزیت دندان را به بهترین نحو ممکن انجام دهد. عوامل زیادی باعث می شود که عمر کامپوزیت دندان کم شود مانند مصرف مواد غذایی سفت و استفاده از نوشیدنی های رنگی مانند نوشابه یا قهوه که از طول عمر کامپوزیت کم می کند. وقتی که کامپوزیت دچار شکستگی  می شود، قابل ترمیم و بازسازی مجدد است کامپوزیت ونیر.

همه ما دوست داریم یک لبخند جذاب و زیبا داشته باشیم. در دندانپزشکی روش های مختلفی برای ترمیم دندان و زیبا سازی استفاده می شود که یکی از آن ها کامپوزیت دندان یا کامپوزیت ونییر است. کامپوزیت در واقع همان موادی است که برای پر کردن دندان ها استفاده می شود. مواد کامپوزیتی به صورت خمیری بوده و همرنگ دندان هاست که به صورت یک لایه نازک از آن بر روی سطح دندان قرار می گیرد و فرم داده می شود. برای تثبیت این مواد، دندانپزشک از نور آبی استفاده می کند.

طول عمر کامپوزیت دندان با توجه به کیفیت و جنس ونیر  و همچنین مراقبت های بعد از آن بستگی دارد. در حالت کلی می توان گفت طول عمر این روش از ماندگاری بالایی برخوردار است. که این موضوع سبب شده بسیاری از افراد جوامع مختلف ، کامپوزیت را به لمینت ترجیح دهند.

انواع کامپوزیت دندان

عمر کامپوزیت دندان نسبت به لمینت بیشتر است. کامپوزیت مواد رزینی هستند که با توجه به تعداد و اندازه ذرات شان در دسته های مختلفی قرار می گیرند. و کاربرد های مختلفی دارندو به طور کلی می توان گفت مواد کامپوزیتی به چهار دسته تقسیم بندی می شوند.هر کدام از انواع کامپوزیت ها موارد مخصوص خود را دارند. زیبایی و درخشندگی دندان های جلو بسیار مهم تر از دندان های عقب می باشد. دندان های عقب باید از استحکام و مقاومت بالایی برای جویدن دندان برخوردار باشند.

اولین نوع کامپوزیت، کامپوزیت نوع هیبرید است. کامپوزیت های دندان های خلفی ذرات بزرگتر  هستند و استحکام بالایی دارند از نوع کامپوزیت نوع هیبرید می باشند.

نوع دوم، کامپوزیت میکرو فیلد است. این نوع از کامپوزیت برای دندان های جلویی استفاده می شود که ذرات ریزتر و  استحکام کمتری دارند اما صاف تر و براق تر هستند هر اندازه از سطح کامپوزیت صاف تر باشد رنگ گرفتن آن نیاز به پالایش  های دوره ای  کمتر خواهد داشت.

کامپوزیت نانو فیلد یکی از انواع کامپوزیت است که استحکام و زیبایی را به طور همزمان در ترمیم دندان ها دارند.

نوع چهارم ونییر ها یا کامپوزیت ای پی اس هستند که جدیدا مورد استفاده قرار می گیرند. این کامپوزیت ها به دلیل داشتن ذرات سرامیکی نسبت به نسل های قبل دارای ثبات رنگ و استحکام بالاتری هستند و بیشترین شباهت را به لمینت های سرامیکی دارند.

تمام انواع کامپوزیت ها در رنگ های مختلفی ارائه می شوند. این رنگ ها از سفید نرمال گرفته تا سفید بسیار یخچالی در دسترس هستند.

بیشتر بخوانید: کامپوزیت دندان چیست؟

مراحل انجام کامپوزیت دندان

مراحل انجام کامپوزیت دندان

مراحل انجام کامپوزیت دندان

عمر کامپوزیت دندان بستگی به مراقبت و رعایت بهداشت دهان دندان، توسط خود افراد دارد. قبل انجام روش زیبایی و درمانی کامپوزیت، باید سلامت لثه مورد بررسی قرار گیرد و هر گونه التهاب لثه درمان شود. در اولین مرحله، دندانپزشک دندان های شما را برس تمیز می کند. درمرحله دوم کمی از مواد کامپوزیت با رنگ دندان مورد نظر شما را به صورت امتحانی قرار می دهد تا شما نظر بدهید و تایید کنید. انتخاب رنگ کامپوزیت کاملا با شماست.

دندان شما خشک می شود و فرایند درمان آغاز می شود. مواد قرار گرفته روی دندان شما توسط نور آبی سفت می شوند و در نهایت اضافات آن برداشته شده و یک سطح صاف و پالیش کامل انجام می شود لمینت دندان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *