مقالات دندانپزشکی

عمر مفید دندان

عمر مفید دندان

عمر مفید دندان

عمر مفید دندان چقدر است و آیا انسان می تواند با استفاده از دندان های طبیعی خودش تا آخر عمر به میزان ۹۰ سال زندگی کند؟

این یکی از سوال هایی است که‌ فکر خیلی ها را به خود مشغول کده است. اگر کسی بخواهد از حدود  7 و 8 سالکی سالگی که دندان های اصلی رشد می کنند تا پایان عمر از این دندان ها استفاده کند، چه مراقبت هایی را باید انجام دهد؟ با ما همراه باشید تا به این پرسش ضروری و جالب پاسخ دهیم و بدانیم عمر مفید دندان ها چقدر است قرص دندان درد.

مراقبت از دندان در زمان کودکی

مراقبت از دندان در زمان کودکی

مراقبت از دندان در زمان کودکی

وقتی اولین دندان ها در دهان نوزادان نیش می زند، هیجان بسیار زیادی را برای والدین آن به همراه دارد. اولین دندان های انسان از نوع شیری بوده و و در دوران نوجوانی خواهند افتاد. ولی سلامت و حفظ بهداشت این دندان ها اهمیت زیادی دارد.

وظیفه اصلی آن بر عهده والدین قرار دارد. همچنین نگهداری از دندان های شیری، این آموزش را به فرزندان می دهد که در آینده نیز از دندان های اصلی خود مواظبت و مراقبت کنند. علاوه بر آن به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت بدهند.

تاثیر قطره آهن روی سلامت دندان کودکان

در زمان خردسالی که معمولاً به مصرف قطره آهن می پردازند، والدین دقت کنند که این قطره باعث تغییر رنگ دائمی دندان ها خواهد شد. پس تلاش کن که این ماده با دندان ها تماس پیدا نکند. آموزش مسواک زدن به خردسالان و همچنین پاکسازی دهان و دندان کودکان اهمیت زیادی دارد.

در ابتدا شما این کار را برای آنها انجام می دهید و کم کم آنها یاد می گیرد و عادت می کنند که دندان هایشان را مسواک بزنند. سپس مراقب‌ دندان هایشان باشند.

همچنین برای آگاهی از وضعیت چینش درست دندان ها و استخوان فک بهتر است کودک را در سن هفت سالگی نزد متخصص ارتودنسی ببرید. این گونه قبل از سفت شدن دندان های اصلی برنامه ای برای ارتودنسی و جایگاه صحیح دندان ها و درست کردن به هم ریختگی دندان ها طراحی می شود.

مراقبت در زمان نوجوانی

مراقبت در زمان نوجوانی

مراقبت در زمان نوجوانی

دوران نوجوانی تقریباً تمام دندان‌های شیری ریخته و اکنون بیشتر دهان را دندان های اصلی گرفته اند. دندان‌هایی که قرار است تا آخر عمر اگر به سلامت آنها توجه شود همراه نوجوان باشد. مواردی در این سن عمر مفید دندان را تعیین می کند سرامیک دندان بهتر است یا لمینت.

اکنون نگهداری و حفاظت و سلامت بهداشت و دهان و دندان باید با حساسیت بیشتری دنبال شود. این سن افراد می‌توانند خودشان مسواک بزنند و از نخ دندان استفاده کنند. استفاده از دهانشویه های مناسب برای ایجاد یک لایه حفاظتی بر روی دندان توصیه می شود.

چکاب دندان ها هر ۶ ماه الزامی بوده و اگر پوسیدگی‌های جزئی وجود دارد، باید برطرف شود تا به ریشه دندان ها آسیب وارد نشود. در این شرایط اگر فرد نوجوان نیاز به ارتودنسی دارد بهترین زمان برای اصلاح چینش دندان ها است.

سعی کنید در این سن عادت نکنید که از دندان ها به عنوان شکستن مواد سفت یا کاربردهای دیگر استفاده کنید تا دچار شکستگی دندان نشوید.

مراقبت از دندان در زمان جوانی بزرگسالی و میانسالی

از جوانی که شروع رویش دندان های عقل است، باید با فاصله صحیح مسواک زدن از پوسیدگی آنها جلوگیری کنیم. اگر مکان دندان های عقل در جایگاه درست قرار ندارد، باید یا جراحی کشیده شود.

اگر دندان عقل نهفته دارید، در اسرع وقت برای جراحی آن اقدام کنید تا باعث به هم ریختگی دندان ها نشود. این کار از درد فرد در آینده نیز جلوگیری می کند.

تغذیه مناسب در این دوران اهمیت زیادی دارد. اگر دندانی را از دست دادید، می توانید از اپلیمنت برای پر کردن جای خالی استفاده کنید. راهکاری برای جای خالی دندان ها پیدا کنید. چون فشار زیادی بر روی دندان های دیگر وارد خواهد شد.

این عامل باعث آسیب به دندان های کناری نیز خواهد شد. معمولاً در شرایط عادی بروز مشکلات دهان و دندان بعد از چهل سالگی آشکار می شود. برای پیشگیری از بیماری های دهان در این سن بهتر است که تغذیه مناسب داشته و چکاپ های ماهانه را را انجام دهید.

مراقبت از دندان در دوران سالمندی

مراقبت از دندان در دوران سالمندی

مراقبت از دندان در دوران سالمندی

اگر مواردی که گفته شده رعایت شود، انتظار داریم فرد در دوران سالمندی دندان های طبیعی خود را حفظ کند. عمر مفید دندان به اندازه عمر یک انسان در شرایط مناسب برآورد می شود.

البته همه دندان ها در این سن دچار ساییدگی می شوند. مقداری رنگ آن ها تغییر می‌کند. البته باتوجه به مسیری که آنها طی کرده اند، این موضوع اهمیت چندانی ندارد عوارض نکشیدن دندان عقل.

تاثیر تغذیه بر عمرمفید دندان

بیشترین تاثیر را در عمر مفید دندان تغذیه یک فرد در طول عمر آن دارد. گرچه ژنتیک نیز در این موضوع دست دارد ولی تغذیه اهمیت بیشتری دارد. استفاده از لبنیات و مواد کلسیم دار باعث سلامت بیشتر دندان ها در دوران نوجوانی و میانسالی است.

Dental shelf life

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *