دندان عقل

دندان عقل چیست

دندان عقل چیست؟

دندان عقل چیست

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که دندان عقل چیست؟ در طول مراحل مختلف زندگی دندان های ما رشد می کنند و آخرین دندانی  که این روند را تکمیل می کند، دندانی  به نام دندان عقل است. این دندان شامل 4 دندان می شود که هر کدام پشت دندان  های آسیاب و در هر دو طرف فک بالا و پایین  قرار گرفته است یونیت صدف.

اینکه چه زمانی دندان عقل رشد می کند، متغیر است. معمولا بین سنین 17 تا 25 سالگی رشد می کند. دندان عقل همه افراد قابل دیدن نیست. ممکن است دندان عقل پنهان باشد که به آن  دندان عقل نهفته می گویند. دندان های عقل دندان های دیگر را تحت فشار و تاثیر قرار می دهند.

دندان عقل معمولا به صورت روییده، نیمه نهفته، نهفته یا ممکن است اصلا وجود نداشته باشد. رویش دندان عقل باید فضای خالی را در دهان داشته باشد و اگر  دندان این فضا را پیدا نکند به صورت  نیمه نهفته و نهفته باقی می ماند.

برای خرید و اطلاعات بیشتر به صفحه خرید تجهیزات دندانپزشکی مراجعه کنید.

مشکلات دندان عقل

مشکلات دندان عقل

مشکلات دندان عقل

به جواب سوال دندان عقل چیست؟ پی بردیم. بسیاری از افرادی که دندان عقل آن ها رشد می کند، مشکل و دردی بابت دندان عقل ندارند. دکتران دندان پزشک توصیه می کنند که دندان های عقل خود را در سنین جوانی بکشید، زیرا در این سنین هنوز ریشه این دندان در فک و لثه محکم نشده است. و جراحی و کشیدن دندان در این سنین بسیار راحت تر و درد کمتری دارد.

یکی از مشکلاتی که این دندان درست می کند که زیر سطح لثه بماند و به جای اینکه مانند دندان های دیگر رشد کند، به صورت افقی به رشد خود ادامه خواهد داد. افقی رشد کردن دندان عقل ممکن است به دلیل کوچک بودن فک یا اینکه دندان عقل فضای کافی برای رشد را نداشته باشد، اتفاق بیفتد یونیت صدف مدل SD.

دندان های عقل ممکن است به ریشه دندان های آسیا فشار وارد کنند و درد زیادی را متحمل شوید. بیرون نیامدن دندان های عقل از لثه نیز می تواند دردناک باشد.

شکل رشد دندان های عقل

معمولا دندان های عقل به 4 صورت می توانند رشد کنند:

  • به سمت دندان دیگر و زاویه دار که به اصطلاح به آن مولر دوم می گویند.
  • به سمت پشت دهان و زاویه دار
  • با زاویه نسبت به دندان های دیگر
  • منظم و عمودی مانند سایر دندان ها

کشیدن دندان عقل

دندان عقل چیست؟ و چگونه کشیده می شود؟  برای کشیدن دندان عقل باید با دکتر دندان پزشک خود مشورت کنید. اگر دندان عقل مانند دندان های دیگر درست و عمودی باشد، نیازی به کشیدن آن نیست. در خصوص اینکه دندان عقل نهفته است و ممکن است به دندان های دیگر فشار کند، پزشکان توصیه می کنند که این دندان را بکشید.

یکی از مواردی که شما حتما باید دندان عقل خود را بکشید، خراب شدن دندان عقل است. باکتری ها و ذرات غذا اگر  در لبه دندان عقل گیر کنند و به مرور باعث ایجاد پلاک ( رسوبات  اطراف دندان ) می شوند که می توانند مشکلات زیادی را بوجود بیاورند. برای مثال بیماری های لثه مانند کیست و تومور های خوش خیم و آبسه که آبسه یعنی جمع شدن  میزانی چرک در دندان عقل یا بافت اطراف دندان است. روتور دندانپزشکی.

و مشکلات دیگری مانند پوسیدگی دندان که در این موارد دکتر اقدام به دادن آنتی بیوتیک می کند. زمانی که آنتی بیوتیک پاسخگو نباشد شما باید اقدام به کشیدن دندان خود کنید. هر موقه احساس درد کردید حتما به دکتر دندان پزشک مراجعه کنید. دندان عقل ممکن است باعث درد هایی در ناحیه مفصل فک،گوش، چشم و سر شود. درد و تورم نیز به دلیل این است که دندان عقل فضای کافی برای رشد ندارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *