دسته‌بندی نشده, مقالات دندانپزشکی

جرم گیری دندان

جرم گیری دندان

جرم گیری دندان

یکی از اقداماتی که بسیاری از افراد برای زیبا تر شدن دندان های خود انجام می دهند، جرم گیری دندان است. جرم در واقع رسوبی است که  روی دندان ها و لثه ها  تشکیل می شود. رم هایی که روی دندان تشکیل می شود می تواند باعث  ایجاد بوی بد دهان، پوسیدگی و تغییر رنگ دندان شود. افرادی که بیش از خد از نوشیدنی هایی مثل چایی و قهوه استفاده می کنند و سیگار می کشند زود تر دچار جرم دندان می شوند خرید جرم گیر دندانپزشکی.

به طور طبیعی بزاق دندان دارای املاح و  بسیاری است که  در روی دندان ها رسوب می کند. رسوبات حاصل از مواد  غذایی نیز به این رسوبات اضافه می شوند. به مرور زمان این رسوبات به لایه ای سخت بر روی دندان تشکیل می شوند که نیاز به جرم گیری دندان دارند. پلاک های میکروبی یا همان  باکتری های استرپتوکوک هر روز بعد از مصرف غذا در دهان تجمع می کنند  و لایه ای زرد رنگ را بر روی دندان تشکیل می دهند.

پلاک های میکروبی با یک واکنش شیمیایی با استفاده از بزاق دهان به املاح معدنی که در دندان وجود دارد متصل شده و جرم دندان را تشکیل می دهند. تجمع پلاک های میکروبی با مسواک قابل حذف نیست و باید توسط دندان پزشک جرم گیری شود.

جرم گیری چگونه انجام می شود؟

"<yoastmark

جرم گیری دندان دو نوع است. اول جرم گیری دستس که توسط دندان پزشک با ابزار به صورت دستی اقدام به جرم زدایی می کند. دندان پزشک از یک جرمگیر دندان و یک ابزار دستی، اقدام به جرم گیری دستی پلاک های موجود روی دندان می کند.

جرم گیری دستی، سطحی و مناسب افرادی است که جرم زیادی روی دندان های آن ها مشاهده نمی شود.

دومین جرم گیری با استفاده از دستگاه (ابزار های التراسونیک) می باشد.  جرم گیری با ابزار های التراسونیک مخصوص افرادی است که جرم زیادی روی دندان های آن ها وجود دارد.

دندان پزشک با یک دستگاه کوچک که سر فلزی آن پلاک ها را از روی سطح دندان ها و لثه پاک می کند و از اسپری آب برای شستن جرم و سرد نگه داشتن سر دستگاه استفاده می کند. در فرایند جرم گیری توسط دستگاه شما دردی را احساس نمی کنید، چون  در رم گیری لایه ای تاز روی دندان های شما برداشته نمی شود چه زمانی باید دندان را پر کنیم.

 هر چند وقت یک بار جرم گیری لازم است؟

هر چند وقت یکبار جرم گیری لازم است؟

هر چند وقت یکبار جرم گیری لازم است؟

با یک بار انجام دادن جرم گیری دندان ممکن است تا مدت ها دندان های شما نیازی به جرم گیری نداشته باشد. اینکه چند وقت یک بار باید اقدام به جرم گیری های خود کنید کاملا بستگی به رعایت شما نسبت به بهداشت دهان و دندان دارد.

برای مثال مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به طور مکرر اهمیت زیادی در سلامت دندان های شما دارد.

کسانی کمتر به بهداشت و سلامت دندان های خود اهمیت می دهند نیاز بیشتری به جرم گیری داردند. بهتر است جرم گیری دندان سالی یک دفعه انجام شود. برای سلامت دندان های خود بهتر است روزی سه بار به طور منظم دندان های خود را مسواک بزنید و بعد از هر وعده غذایی نخ دندان بکشید.

بروساژ یعنی چه؟

بروساژ یعنی چه

بروساژ یعنی چه

دندان پزشکان با آغشته کردن دندان ها به خمیر مخصوص و نصب برس کوچکی  روی یک وسیله چرخشی اقدام به بروساژ دندان می کنند.

بروساژ بعد از این پروسه برای ایجاد سطح صیقلی روی دندان و همچنین از بین رفتن لکه هایی که چسبندگی زیادی ندارند و حذف رنگ  ها استفاده می شود سرامیک دندان بهتر است یا لمینت.

دندان پزشک هنگام جرم گیری رسوبات تشکیل شده روی دندان را از بین می برد و در نتیجه رنگ داخلی دندان تغییر نخواهد کرد، یعنی سفید و ودرخشنده نمی شود. برای سفید و درخشنده شدن دندان ها، از روش بلیچینگ استفاده می کنند و جرم گیری دندان روشی درمانی است.

Tooth scaling

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *