مقالات دندانپزشکی

برای داشتن دندان سالم چه کنیم

برای داشتن دندان سالم چه کنیم

برای داشتن دندان سالم چه کنیم

برای داشتن دندان سالم چه کنیم؟ اولین چیزی که در چهره یک فرد جلب توجه می‌کند دندانهای دوست داشتن دندان های سالم تامین و مرتب همیشه در همه روزگاران تاریخ یکی از مهم ترین ویژگی های زیبایی یک چهره محسوب میشده است امروز بر اهمیت این موضوع افزوده شده است چگونه از دندان خود مراقبت کنیم.

به اینکه شما اگر مراقب دندان های خود نباشید بازگشت و داشتن ردیف دندان های زیبا علاوه بر هزینه های بسیار جایگزین خوبی برای دندان های خودتان نخواهد بود. آموزش حفاظت و مراقبت از دندان ها از زمان خردسالی دقیقا زمانی که حتی هنوز در نان های دائمی زندگی وجود ندارند شروع می شود این موضوع به اهمیت سلامت  و دندان می پردازد.

لثه سالم دندان سالم به بار می آورد

سلامت دندان ها از از لحظه شروع می شود وقتی شما یک لثه سالم دارید می تواند از دندان های شما ما محافظت کند. ۱ لثه سالم معمولاً به رنگ صورتی روشن یا تیره است و و اصلاً ملتهب نیست و ظاهری محکم و برجسته دارد در هنگام مسواک زدن یک لثه سالم خونریزی نمی کند.

سالم از دندان ها در جایگاه خود نگهداری می کند داشتن یک لثه ناسالم علاوه بر اسیب به بافت دندان باعث لقی دندان ها نیز می شود.

مواردی که باعث ایجاد یک لثه ناسالم می شوند عبارتند از ژل یا سن بالا سیگار کشیدن داشتن تغذیه نامناسب استفاده از داروهای خاص خواص و همچنین دندان قروچه باعث آسیب های شدید این لثه ها می شود. اگر بوی بد دهان ای وجود دارد که با مسواک زدن نیز برطرف نمی شود یکی از نشانه های لثه ناسالم است همچنین این لثه به رنگ قرمز و بسیار حساس است. در اولین مرحله برای داشتن دندان های سالم باید به سلامت لثه های خود اهمیت بدهید.

مواد طبیعی برای سلامت دندان ها

مواد طبیعی برای سلامت دندان ها

مواد طبیعی برای سلامت دندان ها

برای داشتن دندان سالم چه کنیم؟ قرقره سرکه سیب رقیق شده به داشتن لثه های و دندان های سالم و جلوگیری از زرد شدن آنها کمک می کند.

سرکه باکتری های موجود در دهان و دندان را میکشد. طبیعی از جمله سبزیجات ترد و میوه ها به سلامت دندان کمک می کنند و باعث تمیز شدن دندان ها نیز می شود آیا کامپوزیت به دندان آسیب می زند.

در گذشته سیب به عنوان یک مسواک طبیعی شناخته می شد امروزه این میوه در تمیز کردن دندان موثر شناخته شده است. گزینه های دیگر که برای دندانها مفیدن از جمله هویج خام کرفس خیار و حتی پاپ کورن نیز به دلیل آهن موجود در آن برای دندان ها مفید می باشد

اهمیت مسواک زدن

از کودکی  اهمیت مسواک زدن را برای همه ما بارها و بارها توضیح دادند اما همچنان بسیاری از ما از این موضوع غافل هستیم. مسواک زدن غیر اصولی نیست به دندان ها آسیب وارد می کند. پس باید از اصول مسواک زدن از جمله این‌که بعد از خوردن مواد اسیدی بلافاصله این کار را انجام ندهیم.

و حتماً قبل از خواب هر شب مسواک بزنیم به این علت که در مدت زمانی که ما خواب هستیم باکتری ها شروع به فعالیت و آسیب رسانی به بافت دندان و لحظه های ما می کنند.

استفاده از مسواک مناسب یکی از الزامات، داشتن یک دندان سفید و سالم است اما کافی نیست. مسواک زدن حتماً لثه ها و زبان خود را علاوه بر دندان ها بشویید به این علت که بیشتر باکتری ها بر روی بافت لثه و زبان قرار دارند.

استفاده از دهان شویه

استفاده از دهان شویه

استفاده از دهان شویه

اهمیت دهانشویه و فلوراید در سلامت دهان و دندان ها بسیار زیاد است که نباید از این مرحله عبور کنیم. به طور معمول باید حداقل هفته ای ۲ بار به شست و شوی دهان به وسیله یک دهان شوی مناسب بپردازیم به این علت که فلوراید موجود در دهانشویه ها یک لایه حفاظتی بر روی دندان ها ایجاد می کند. که علاوه بر جلوگیری از پوسیدگی دندان ها از  پیشروی پوسیدگی موجود نیز جلوگیری می کند. گرچه فلوراید در خمیر دندان ها نیز وجود دارد جرم گیری دندان.

اما حفاظت یک دهانشویه را ایجاد نمی کند. اگر دهانشویه در دسترس ندارید می توانید از محلول آب و نمک نیست به این عنوان استفاده کنید چون نمک هم در کشت باکتری ها اثر دارد.

نخ دندان به به چه دردی می خورد

در فاصله این دندان ها جرم و مواد غذایی گیر میکند که نمی توان به وسیله مسواک آنها را خارج کرد. بنابراین اگر از نخ دندان برای خروج آنها استفاده نکنیم. باعث پوسیدگی های شدید بین دندانی خواهند شد.

چه موادی باعث تخریب سریع تر دندان می شوند؟

چه موادی باعث تخریب سریع تر دندان می شوند؟

چه موادی باعث تخریب سریع تر دندان می شوند؟

قند و شکر از موادی هستند که آسیب شدیدی به پلاک دندان ها وارد می کند. به این صورت که گلوکز و باکتری‌های دهانی ترکیب شده و یک اسید قوی به منظور پوسیدگی یا ایجاد حفره در دهان تبدیل می شوند.

مواد غذایی های اسیدی از جمله آب میوه ها نیز ز مینای دندان را حل کرده و حفاظت از بافت دندان را کمتر میکند. و باعث پوسیدگی توسط باکتری ها می‌شود  عوارض نکشیدن دندان عقل.

دندان یا ابزار؟

بدون شک از دندان‌ها نباید برای کاری جز غذا خوردن و جویدن استفاده کرد. گرچه شکستگی دندان امروزه به راحتی قابل ترمیم است ولی هیچ چیز جای دندان‌های اصلی را نمی گیرد. برای اطمینان بیشتر از سلامت دندان های خود حتما هر ۶ ماه یکبار به چکاپ بروید.

What can we do to have healthy teeth

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *