دندان عقل, مقالات دندانپزشکی

انواع دندان عقل

انواع دندان عقل

انواع دندان عقل

انواع دندان عقل وجود دارد که دندان عقل به آخرین دندان در هر قوس فکی گفته می شود که اصطلاحا به آن آسیای سوم می گویند. سنی که دندان عقل می روید در همه افراد یکسان نیست.دندان های عقل اغلب به صورت عادی نمی رویند. سن رویش دندان عقل معمولا بین سنین 18 تا 25 سالگی می باشد. این دندان ها ممکن است در بعضی افراد زودتر و در بعضی از افراد دیر تر بروید دندان عقل چیست.

دندان عقل معمولا به صورت روییده، نیمه نهفته و نهفته ممکن است وجود داشته باشد. دندان عقل ممکن است اصلا رشد نکند. یا در بعضی از مواقع بیش از یک عدد در هر دهان بروید. دندان عقل به عنوان آخرین دندانی است که در دهان رشد می کند. ممکن است دندان عقل شما رشد کرده باشد اما قابل دیدن نباشد.

دندا عقل شامل 4 دندان می باشد، که هر کدام پشت دندان های آسیاب و در هر دو طرف فک بالا و پایین  است. دندان عقل زمانی مشکل ایجاد می کند که زیر لثه بماند و به جای آن که مانند سایر دندان ها به صورت عمودی رشد کند به صورت افقی به رشد خود ادامه می دهد.  این امر ممکن است به دلیل کوچک بودن فک و نبود فضای کافی اتفاق بیفتد.

انواع دندان عقل را بیشتر بررسی می کنیم

همان طور که گفتیم انواع دندان عقل می تواند، سالم، نهفته و نیمه نهفته باشد. بسیاری از دندان پزشکان بیان می کنند که دندان عقل نقشی در جویدن ایفا نمی کند. دندان عقل سالم و کامل  وقتی که در حال رشد است، هیچ محدودیت فضایی برای رشد خود ندارد و به صورت یک دندان کامل و طبیعی شروع به رشد می کند. دندان عقل کامل و سالم هیچ مشکلی برای فرد ایجاد نمی کند. وقتی که دندان عقل هیچ درد و مشکلی  را ایجاد نمی کند، نیازی به کشیدن آن نیست. چون دندان عقل در انتهای فک قرار دارد، باید دقت زیادی در بهداشت آن داشته باشید.

دندان  عقل نهفته، زمان رشد ان گذشته است و بدلیل فک کوچک یا هر دلیل دیگر نتوانسته است کامل به رشد خود ادامه دهد. دندان عقل نهفته ممکن است در دراز مدت برای بیماران مشکلاتی را به وجود آورد. زیرا بیمار متوجه حضور این دندان نمی شود. دندان عقل نهفته دارای  یک کیشه رویشی است. که در دراز مدت می تواند تبدیل به تومور یا کیست شود. دندان عقل نهفته حتما باید در سنین 25 تا 30 سالگی کشیده شود.

دندان عقل نیمه نهفته نمی تواند به طور کامل رشد کند و فقط تاج آن از لثه بیرون می زد. هنگامی که دندان شما نیمه نهفته است، بین دندان و لثه شما، مواد غذایی گیر می کند و به مرور باعث آبسه و سلولیت می شود. دندان های عقل نیمه نهفته می تواند دندان های دیگر را تحت تاثیر قرار دهد و خراب کند. این طبیعی است که موقع رویش دندان کمی احساس درد کنید و دچار سرگیجه شوید.

برای رزرو وقت با شماره 09125931736  تماس حاصل فرمایید.

کشیدن دندان عقل ضروری است؟

کشیدن دندان عقل ضروری است؟

کشیدن دندان عقل ضروری است؟

هنگامی که انواع دندان عقل را توضیح دادیم، گفتیم که اگر دندان عقل شما بصورت نهفته و نیمه نهفته است، باید برای کشیدن آن پیش دندان پزشک اقدام کنید. به دلیل فک کوچک و نبود فضای کافی، دندان های  عقل به طور کامل رشد نمی کنند. حتی دندان های عقلی که به طور کامل و سالم رشد می کنند به دندان های مجاور آسیب می رسانند یونیت دندانپزشکی.

کشیدن دندان های نهفته ضروری می باشد. دندان های نهفته زیر لثه رشد کرده و نمی توانند  از لثه بیرون بزنند که باعث ایجاد کیست و تومور می شوند. دندان عقل به دلیل جایگاهی که در انتهای دهان دارد، زودتر از بقیه دندان ها خراب و پوسیده  می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *