تجهیزات دندانپزشکی

انواع تجهیزات پزشکی

انواع تجهیزات پزشکی

انواع تجهیزات پزشکی

انواع تجهیزات پزشکی یکی از مهم ترین قسمت های  پزشکی است که وجود آن برای هر پزشک و بیماری الزامی است. هر پزشک در حیطه و تخصص خود باید لوازم و تجهیزات مورد نظر خود را داشته باشد تا بیمار را درمان کند. وسایل پزشکی ممکن است در قسمت های مختلفی همچون دندان پزشکی، بیمارستان، تجهیزات آزمایشگاهی، زنان زایمان، جراحی، وسایل عمومی معاینه و… مورد استفاده قرار بگیرد خرید تجهیزات دندانپزشکی.

لوازم و تجهیزات پزشکی به وسایلی گفته می شود که پزشک از آن ها در امور درمان استفاده می کند. تجهیزات پزشکی برای تشخیص وضعیت بیمار در بیمارستان ها درمانگاه ها انجام می شود. برای مثال بر اسای علائمی که بیمار برای پزشک شرح می دهد، پزشک با استفاده از  تجهیزات مناسب برای ارزیابی وضعیت بیمار انجام می دهد. با استفاده از این ابزار ها پزشک می تواند هر گونه  ناهنجاری را در اندام آسیب دیده، شناسایی کند.

کیفیت و مرغوبیت تجهیزات پزشکی  که برای این اهداف مورد استفاده قرار می گیرد، نقش مهم و حیاتی در علم پزشکی دارد. مهندسین پزشکی گامی موثر و مهمی در این صنعت دارند. در تمام بیمارستان ها و درمانگاه ها، در کنار پزشکان، مهندسین پزشکی نیز برای سنجش دستگاه ها حضور دارند.

بررسی انواع  تجهیزات تخصصی پزشکی

  •  ابزار معاینه

انواع تجهیزات پزشکی مختلفی وجود دارد. زمانی که ما به یک پزشک یا دندان پزشک مراجعه می کنیم، برای تشخیص و شناسایی نوع بیماری باید از ابزار اولیه معاینه استفاده کند. مهم ترین ابزار معاینه پزشکان که مورد استفاده قرار می گیرد اعم از دستگاه فشار سنج جیوه ای، دستگاه  فشار سنج عقربه ای، دماسنج طبی، گوش پزشکی، چراغ قوه، آبسلانگ، اتوسکوپ، ترازو و کلی ابزار های معاینه دیگر.

بیشتر بخوانید: 5 نکته حیاتی قبل از خرید تجهیزات دندانپزشکی

  • ابزار عمومی پزشکی

"<yoastmark

ابزار های عمومی ابزار هایی هستند که برای کاربرد خاصی طراحی نشده اند. وسایل عمومی پزشکی ابزار هایی هستند که در تمامی بیمارستان ها و درمانگاه ها وجود دارند. این ابزار ها عبارت اند از : تخت معاینه، پاروان، پنبه، الکل، صندلی  تابوره، میز ترالی، رنه فرم ( قلوه ای )

  •  ابزار معاینه زنان و زایمان

زنان به دلیل  تفاوت هایی که در سیستم بدنی خود دارند نیازمند به دستگاه ها و ابزار های  متفاوتی هستند. زنان باردار برای بارداری، معاینه جنین، بیماری های رحم و تخمدان نیاز به  ابزار هایی هستند که مجزا از مردان است. برای به دنیا آوردن جنین و از وسایل خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار ها عبارت اند : سوآپ پنبه ای، اسپاچولا،  تخت معاینه مامایی، اسپکولوم، چراغ معاینه نور سرد و سونوکیت.

  • ابزار تشخیص بیماری

در تمامی بیمارستان ها و درمانگاه های پزشکی  ابزار هایی وجود دارد که برای تشخیص بیماری های مختلفی است. این ابزار ها برای  تشخیص نوع درد استفاده می شوند. اسپیرومتر، سی تی اسکن، درون بین، ثبت نوار عصب و عضله، تجهیزات پرتو پزشکی، تجهیزات فرا صوتی ( التراسونیک ) و  الکتروانسفالوگرام

این تجهیزات که گفتیم  تنها مواردی از انواع تجهیزات پزشکی بودند.

تجهیزات پزشکی  برای پشتیبانی  از عملکرد طبیعی بدن

"<yoastmark

این تجهیزات برای  حفظ  عملکرد  بدنی بیمار در نظر گرفته می شود. بدون این تجهیزات  کمکی اندام بدن دارای عملکرد خوب و کافی نخواهد بود و نیاز به ابزار های کمکی دارد.  برای مثال دستگاه های قلبی یا بای پس قلبی ریوی ( CB ). این نوع تجهیزات به طور موقت به عنوان قلب یا ریه های بیمار عمل می کنند و گردش خونی و اکسیژن رسانی را در بدن آسان می کند

دستگاه های تنفسی برای حرکت هوای تنفس به داخل و خارج از ریه ها طراحی شده است. این دستگاه ها برای بیمارانی که مشکل تنفسی  دارند و قادر به  به تامین اکسیژن کافی در بدن نیستند استفاده می شود تجهیزات دندانپزشکی وفرآیند خدمات پس از آن.

استفاده از این تجهیزات  در اغلب کلینیک ها و همه بیمارستان ها مشاهده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *