مقالات دندانپزشکی

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی یکی از پر طرفدارترین روش های ارتودنسی می باشد. در این ارتودنسی دستگاه های ارتودنسی دیده نمی شود. و به همین دلیل طرفداران بسیار زیادی دارد. روش های زیادی  برای تقسیم بندی ارتودنسی وجود دارد، یکی از  این تقسیم بندی ها، تقسیم بندی ارتودنسی معمولی و نامرئی می باشد. در روش نامرئی ارتودنسی های شما قابل رویت نیست، اما در روش ارتودنسی معمولی، ارتودنسی شما پیدا هستند لمینت دندان.

ارتودنسی یکی از تخصص های  دندانپزشکی می باشد که با هدف مرتب کردن  و ردیف کردن  دندان ها و هماهنگ نمودن فک ها به کار برده می شود.

ارتودنسی نامرئی بیشتر مورد استقبال بزرگسالان قرار می گیرد و بزرگسالان به دلایل متفاوت بیشتر به دنبال این روش ارتودنسی هستند. یکی از مزیت های اصلی این ارتودنسی این است که نمایان نمی باشد. یکی از مزیت های مهم و  اصلی این ارتودنسی، نمایان نبودن است. این روش ارنودنسی برای  همه افراد مناسب نمی باشد. در ابتدا باید  دندان های شما توسط دندانپزشک مورد بررسی قرار گیرد و توسط دندانپزشک معاینه شود.

خیلی از افراد علی رغم نیاز به درمان ارتودنسی، اقدام به انجام دادن آن نمی کنند، چون دوست ندارند با دندان های سیم کشی شده بیرون بروند. این ارتودنسی این مشکل را برای چنین افرادی حل کرده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با شماره 65870126-021 تماس بگیرید

 انواع ارتودنسی نامرئی

انواع ارتودنسی نامرئی

انواع ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی دارای انواع مختلفی است، که می توان آن ها را  از ابتدا به دو قسمت متحرک و ثابت تنظیم کرد. نوع اول این ارتودنسی  ثابت استو این نوع ارتودنسی دو نوع، ارتودنسی لینگوال و ارتودنسی با براکت های سرامیکی تقسیم می شود.. ارتودنسی لینگوال پشت دندان ها قرار می گیرد و در ظاهر از روی دندان چیزی پیدا نیست. به ارتودنسی لینگوال، ارتودنسی مخفی نیز می گویند که پشت دندان ها قرار می گیرد. این ارتودنسی  با براکت های سرامیکی همرنگ دندان ها هستند و همانند ارتودنسی ثابت انجام می شود و به جای براکت های فلزی از  براکت های همرنگ دندان استفاده می شود.

نوع دوم، ارتودنسی  نامرئی متحرک می باشد. ارتودنسی  نامرئی با الاینرهای شفاف  و بدون سیم مین ارتودنسی نامئی می باشد. برخی از افراد به این نوع ارتودنسی، ارتودنسی Invisalign هم می گویند. در این روش ارتودنسی، ابتدا دندان های شما قالب گیری می شود و بعد از آن قالبی مناسب با دندان های شما ایجاد می شود که به راحتی  و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید آن را روی دندان هایتان بگذارید یا بردارید. در طول شبانه روز فقط  3 تا 4 ساعت مجاز به برداشتن این ارتودنسی هستید کامپوزیت دندان.

یکی از محبوبیت های این روش ارتودنسی، شفاف و متحرک بودن آن است و شما هر زمان که مایل بودید می توانید این ارتودنسی را از دهان خود خارج کنید. یکی از مزایای دیگر و مهم این ارتودنسی این است که می توانید الاینرهای شفاف  را هنگام مسواک زدن یا میل کردن مواد غذایی، از دهان خود خارج کنید.

مراحل ارتودنسی نامرئی

در اصل ارتودنسی نامرئی  همان کار و کاربرد ارتودنسی معمولی را انجام می دهد. برای ساخت این نواع ارتودنسی، ابتدا از دهان بیمار  یک قالب گرفته می شود. مدلی که از دندان وجود دارد در  داخل کامپیوتر به صورت سه بعدی  شبیه سازی می کنند. دندان افراد را روی همان مدل شبیه سازی شده، حرکت هایی که برای تغییر  لازم است را انجام می دهند. وقتی حرکت دادند، وضعیت نهایی را با وضعیت اول مقایسه می کنند. دندان به دندان را روی هم منطبق می کنند تا ببینند هر دندان قرار است چه حرکتی داشته باشد.

بعد از این مرحله نوبت  به دستور این است که پرینتر را ارسال کنند.این پرینتر سه بعدی پلاک متحرک را درست می کند و به بیمار تحویل می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *