مقالات دندانپزشکی

اجزای ارتودنسی

اجزای ارتودنسی

اجزای ارتودنسی

برای کسانی که می خواهند ارتودنسی کنند این سوال پیش می آید که اجزای ارتودنسی از چه چیز هایی تشکیل شده است. از نظر لغوی، ارتودنسی از دو ریشه ارتو و دنسی تشکیل شده است. ارتو یعنی صاف کردن و دنسی به انگلیسی به معنای دندان است. این تعریف بسیار ساده ای از ارتودنسی بود اما ارتودنسی در علم و تخصص بسیار وسیع و پیچیده است. درمان های زیادی با روش ارتودنسی درمان می شود کامپوزیت دندان.

ارتودنسی  اولین شاخه ی تخصصی در دندانپزشکی و دومین تخصص در کل دنیای پزشکی است. این قدمت نشانه از مهم بودن  ارتونسی در علم پزشکی است. لبخند زیبا با دندان های مرتب و کنار هم، آرزوی همه افراد است.  یک دندانپزشک  یاید 6 سال  باید دوره های دانشگاه می گذارند و بعد از پایان این 6 سال، آزمون تخصصی دندانپزشکی برگزار می شود. دندانپزشکی بیش از 11  رشته تخصصی دارد که ارتودنسی برا فراز  رشته ها قرار دارد.

امروزه افراد بسیار زیادی هستند که درمان ارتودنسی را انجام می دهند. بیشتر افرادی که ارتودنسی را انجام می دهند در دسته بزرگسالان هستند. بسیاری از افراد از گذاشتن سیم ارتودنسی اجتناب می کنند. به همین علت طراحی های مختلفی برای نامحسوس تر شدن فراهم شده است مانند سیستم براکت فلزی در ارتودنسی انجام می شود.

 انواع ارتودنسی

در این قسمت می خواهیم راجب انواع ارتودنسی و اجزای ارتودنسی صحبت کنیم. به طوری کلی ارتودنسی به دو دسته ثابت و متحرک تقسیم بندی می شود. ارتودنسی ثابت از براکت و سیم تشکیل شده است. دلیل اینکه هنوز به ارتودنسی سیم کشی می گویند، این است که توسط خود بیما ر قابل برداشتن و گذاشتن نیست، یعنی کاملا  ثابت و بدون حرکت است. ارتودنسی متحرک همانطور که از نامش پیداس توسط بیمار قبل گذاشتن و برداشتن است. و به دندان ها به طور ثابت متصل نمی شود.

ارتودنسی ها

ارتودنسی ثابت در افراد بالای 12 سال اجرا می شود. در ارتودنسی ثابت، براکت ها توسط  چسب مخصوص ارتودنسی ( کامپوزیت )  به دندان ها چسبانده می شود. امروزه سایز براکت ها کاهش پیدا کرده و فقط از فاصله نزدیک قابل رویت است.

ارتودنسی نامرئی همان ارتودنسی معمولی با براکت های فلزی است. این ارتودنسی غیر قابل دید یا کمتر قبل دید است. مانند ارتودنسی با clear aligner، ارتودنسی با براکت های سرامیکی، ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال نیز یکی از انواع ارتودنسی است که پشت دندانی یا زبانی همان سیم و براکت های فلزی در سطح پشتی دندان ها است و به طرف زبان قرار می گیرد.

ارتودنسی سرامیکی نوع جدیدی از براکت های ارتودنسی است که از جنس سرامیک شفاف ساخته شده اند. همچنین سیم های بی رنگ یا سفیدی وجود دارند که در ترکیب با براکت های سرامیکی کاملا نامرئی می شوند و ارتودنسی در فاصله نزدیک قابل مشاهده می باشد دندان عقل چیست.

انواع براکت های خود کیپ شونده وجود دارد که براکت های دیمون یکی از آن  ها است. انواع نامرئی و مرئی ارتودنسی دیمون در دسترس هستند. استفاده از ارتودنسی دیمون برای متخصص ارتودنسی راحت تر از ارتودنسی معمولی با براکت فلزی است. در این نوع ارتودنسی  نیازی به حلقه های الا ستومری ( اورینگ ) دور براکت ها نیست و  براکت به خودی خود کیپ می شود.

انواع مختلفی از  ارتودنسی  متحرک وجود دارد که توسط بیمار جایگذاری می شود. مانند پلاک های متحرک، ارتودنسی خارج دهانی، النیر های شفاف و پلاک های متحرک که برای درمان مشکلات فکی بکار می روند و دستگاه های فانکشال نام دارند.

چه زمانی به ارتودنسی نیاز داریم؟

چه زمانی به ارتودنسی نیاز داریم؟

چه زمانی به ارتودنسی نیاز داریم؟

تا اینجا با انواع و اجزای ارتودنسی آشنا شدیم. زمانیکه مشکلات  واضح فکی مثل بزرگی و کوچکی فک بالا و پایین وجود دارد یا در صورتی که فک بالا و پایین خیلی عقب رفته یا خیلی برآمده اندئو مشکلاتی مانند  نامرتبی دندان ها، عدم رویش تعدادی از دندان ها وجود دارد،دندان های نهفته و از همه مهم تر فاصله دندان ها وجود دارد یعنی دندان های ما نیاز به ارتودنسی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *